main-bg.jpg

Zápach z kamionu uzavřel parkoviště u dálnice

Několikahodinové uzavření parkoviště a čerpací stanice si dnes vyžádal únik nebezpečné látky z kamionu u Vyškova.

Řidič polského tahače Renault s návěsem, který na dálnici D1 zastavil u Vyškova na odstavném parkovišti u čerpací stanice ve směru na Prahu, zjistil, že z nákladního prostoru soupravy se šíří pronikavý zápach. Protože v návěsu řidič z Polska do Rakouska vezl 8 velkoobjemových kontejnerů obsahujících nebezpečnou látku, uvědomil hasiče. Hlášení o události hasiči na tísňové lince přijali ve 13.17 hodin, na místo vyjely tři jednotky ze stanic ve Vyškově, Pozořicích a v Lidické ulici v Brně. Jednotka z Brna vyjela s kontejnerem s technikou a zařízením k likvidaci následků chemických havárií. K posouzení situace a odběru vzorků velitel zásahu povolal také tým chemiků z laboratoře HZS JmK v Tišnově.

Hasiči čerpací stanici a parkoviště uzavřeli a vymezovací páskou vytyčili padesátimetrovou nebezpečnou zónu. Průzkum v protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích potvrdil, že kamion skutečně převáží nebezpečnou látku, která je podle nákladního listu hořlavá a toxická. U jednoho z osmi kontejnerů v návěsu zjistili drobný únik kapaliny z povoleného uzávěru plnícího víka. Podle další analýzy dokumentace k nákladu zjistili, že řidič do Rakouska zřejmě k likvidaci vezl použitý katalyzátor sloužící k hydro odsiřování. Látka se přepravuje v pevném skupenství v olejové lázni. Z povoleného uzávěru kontejneru na podlahu návěsu uniklo velmi malé množství, zhruba dva decilitry kontaminovaného oleje. Přivolaní chemici odebrali vzorky uniklé látky ke kontrole, zdali převážený náklad odpovídá dokumentaci. Při opakovaných kontrolách návěsu pak hasiči drobný úkap kontaminovaného oleje objevili také u uzávěrů dalších několika kontejnerů. Látka ale nevyvolávala žádné reakce, průměrná teplota nákladu se pohybovala od 5 do 7 stupňů Celsia.

Po konzultacích s českými odborníky a s polskou firmou, která kamion s nebezpečnou látkou do Rakouska vypravila, získali hasiči informaci, že uvolněné uzávěry stačí bez dalšího rizika dotáhnout. Před 17. hodinou hasiči v protichemických oblecích všech osm kontejnerů v návěsu zkontrolovali a uvolněné matice plnících uzávěrů dotáhli. Protože z kontejnerů původně vykapaly přibližně jen asi dva decilitry oleje a žádný další únik nebezpečné látky nehrozil, hasiči po 17. hodině zrušili nebezpečnou zónu, uvolnili nájezd k čerpací stanici i odstavné parkoviště a ukončili zásah. Vzorky odebrané z návěsu budou podrobeny rozboru v laboratoři HZS JmK v Tišnově.

 

Image

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30