main-bg.jpg

Zachránili seniora a dítě. Dnes převzali medaile

IMG_3316 Na stanici ve Vyškově se dnes oceňovalo. Ředitel HZS Jihomoravského kraje předal medaile zachráncům dvou osob u požáru osobního auta.

Příjemné setkání dnes čekalo ředitele HZS Jihomoravského kraje plk. Jiřího Pelikána a ředitelku kanceláře krajského ředitele plk. Marii Staňkovou na stanici ve Vyškově. Seznámili se s hrdiny neobvyklé události, která se stala v lednu v obci Hoštice-Heroltice.

O tomto případu, jsme vás již dříve informovali. V automobilu, který začal po zdravotní indispozici řidiče-seniora hořet, zůstalo kromě něj také asi dvouleté děvčátko. Nezvyklé situace si všiml soused postiženého František Paštěka a přispěchal na pomoc. Z vozidla vytáhl dítě i bezvládného seniora. Pokusil se vozidlo hasit, odtlačil jej dále od domu a zahájil nepřímou srdeční masáž.

Na místo vzápětí dorazili dva dobrovolní hasiči, kteří bydlí v blízkosti. Jaroslav Skácel a Karel Skácel pokračovali v resuscitaci a komunikovali s tísňovou linkou ZZS. Senior byl následně předán do péče záchranné služby. Děvčátko vyvázlo z události bez zranění.

Dnes se František Paštěka a Jaroslav Skácel opět setkali a seznámili se i se zasahující směnou. Ředitel jihomoravských profesionálních hasičů plk. Jiří Pelikán nasazení pana Františka a obou dobrovolných hasičů vyzdvihl: „Moc děkuji za pohotovost a za ochotu pomoci sousedovi v nouzi. Tato pohotová pomoc znamenala záchranu dvou lidských životů. Za to jménem hasičského záchranného sboru děkuji, a protože tento čin není běžný, tak jsme se rozhodli ocenit jej jako mimořádně záslužný čin pamětní medailí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.“

Udělení medailí se účastnili i zástupci obce Hoštice-Heroltice a ředitel ÚO Vyškov plk. Václav Kovář. Všichni zúčastnění měli možnost pohovořit si o celé události a následně si prohlédnout zásahovou techniku. Karel Skácel se nemohl dnešní akce účastnit, ale také jemu byla medaile udělena. 

 

Jaroslav Mikoška – tiskový mluvčí HZS JmK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31