main-bg.jpg

Záchranáři do noci hledali v řece Svratce chlapce

Desítky záchranářů a dobrovolníků dnes do noci pátraly v řece Svratce v Rajhradicích na Brněnsku po 15letém chlapci.

Chlapec podle svědků krátce před 16. hodinou zmizel pod hladinou řeky u splavu Svratky. Hasiči byli požádáni o pomoc v 16.02 hodin. Na místo postupně vyjelo pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Do pátrání byly nasazeny další desítky členů Vodní záchranné služby Nové Mlýny, policistů, policejních potápěčů a místních dobrovolníků. Tok řeky prohledávala také osádka policejního vrtulníku s termovizí.

Hasiči ihned po příjezdu intenzívně pátrali v okolí splavu, další úseky řeky pak spolu s vodnímu záchranáři prohledávali pomocí dvou člunů. S vodohospodáři z Povodí Moravy hasiči jednali o snížení hladiny a průtoku řeky. Manipulace se stavem vody na Brněnské přehradě a na několika dalších splavech pod přehradou by se ale projevila až za 6 - 8 hodin. S hrázným jezu v Rajhradicích se proto dohodli na přechodném radikálním snížení stavu vody pomocí místních stavidel. První radikální snížení průtoku po 17. hodině na 30 minut záchranáři využili k podrobnému pročesání prostoru pod splavem a dna Svratky. Desítky dobrovolníků sledovaly hladinu toku a prohledávaly břehy řeky až do vzdálenosti 2,5 kilometru od splavu. Týmy hasičů současně monitorovaly další úseky řeky až do vzdálenosti čtyř kilometrů.

Když se záchranářům  během třicetiminutové intenzívní akce tělo chlapce nepodařilo najít, po dohodě s hrázným řeku zvednutím stavidel ve 20 hodin znovu, tentokrát na 60 minut, téměř na nulový průtok zastavili. Hasiči, vodní záchranáři a policisté s tyčemi a háky vytvořili kordon přes celé korytu a prozkoumali zhruba čtyři kilometry řeky. Policejní vrtulník s hasiči na palubě pokračoval v leteckém průzkumu Svratky s termovizí.

Image


Po osvětlení místa zásahu byl ve 21.45 hodin znovu snížen průtok vody na minimum a řeku opět prohledali policejní potápěči. Chlapce se nepodařilo najít. Dnešní akce byla ve 22.40 hodin ukončena. V pátrání budou záchranáři pokračovat v pátek ráno.       

Na pátrání po pohřešovaném chlapci se dnes podílelo několik desítek hasičů, vodních záchranářů a policistů, které doplnili místní dobrovolníci. Příbuzným chlapce poskytl pomoc policejní psycholog a hasiči - členové posttraumatického týmu. Krátce před 22. hodinou na místo přijel psycholog HZS JmK. Protože záchranáři s intenzívním nasazením pracovali v tropickém počasí několik hodin, členové Charity Břeclav jim přivezli nápoje a občerstvení.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31