main-bg.jpg

Záchranáři cvičně likvidovali únik čpavku

Přes sto hasičů, policistů, strážníků Městské policie a zdravotníků dnes likvidovalo následky simulovaného úniku čpavku v Brně.

Námětem taktického cvičení v podniku Linde Gas v Brně-Komárově byl únik zhruba 300 litrů kapalného čpavku ve strojovně firmy na Černovickém nábřeží. Havárie se podle scénáře stala dopoledne a podle havarijního plánu firmy byla ihned vyhlášena evakuace podniku. Před příjezdem hasičů byla vypnuta el. energie a výrobní technologie. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů, které okolo haly vytyčily nebezpečnou zónu, vodními proudy zajistily požární ochranu objektů a bránily úniku čpavku do kanalizace a ovzduší. Protože při kontrole evakuovaných pracovníků firmy byl jeden člověk pohřešován, hasiči v ochranných přetlakových protichemických oblecích zraněného figuranta našli a vynesli z haly. Po dekontaminaci muže předali zdravotníkům. Ovzduší v okolí podniku monitorovali chemici laboratoře HZS JmK v Tišnově.

Image


Ihned po oznámení mimořádné události svolal starosta městské části Brno-jih krizový štáb, který přijímal opatření k ochraně obyvatel okolí ohrožených případným únikem čpavku. Policisté uzavřeli vjezdy do havarijní zóny a o havárii informovali obyvatele ohrožených domů. Protože podle scénáře se směr větru otočil na nedaleké sídliště a mohl k panelovým domům zanést oblak toxických výparů čpavku, krizový štáb vyhlásil evakuaci sídliště. Policisté a strážníci ze sídliště evakuovali 25 figurantů - žáků 9. třídy základní školy v Tuháčkově ulici.

Evakuace


Hasičům se podařilo zcela zastavit únik čpavku z haly podniku a zahájili likvidaci vyteklé nebezpečné látky řízeným odvětráváním. Krizový štáb ukončil evakuaci sídliště. Taktického cvičení se zúčastnilo zhruba 30 hasičů ze stanic v Lidické a Bauerově ulici v Brně, ve štábu velitele zásahu pracovali velitelé dalších stanic v Brně a okolí, v terénu působili chemici laboratoře HZS JmK v Tišnově. Dále cvičilo 60 policistů, 10 strážníků Městské policie, a několik zdravotníků.

Podnik Linde Gas je zařazen do seznamu pracovišť, které mají ve svém okolí vytyčenu zónu havarijního plánování a musí mít zpracovány vnitřní a vnější havarijní plány k zajištění ochrany obyvatelstva pro případ vzniku mimořádné události. K prověření účinnosti havarijních plánů se jednou za tři roky koná taktické cvičení.        por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30