main-bg.jpg

Záchranáři budou cvičně likvidovat ptačí chřipku

Příprava složek IZS a dalších orgánů na případ výskytu aviární influenzy (chřipky ptáků) na území Jihomoravského kraje je námětem štábního cvičení, které se uskuteční v úterý 22. května na Znojemsku.. 

Jedná se o štábní cvičení (bez reálného praktického zásahu), kterého se zúčastní zástupci Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Jihomoravský kraj (KVS), HZS Jmk, Policie ČR, Armády ČR, KHS, obce Střelice, ORP Znojmo a chovatele Výkrm Třebíč, s.r.o. se sídlem v Kutné Hoře.

Cílem cvičení je prověřit způsob spolupráce, komunikace a rozdělení kompetencí mezi KVS, jednotlivé složky IZS a zúčastněné orgány při likvidaci nákazy ptačí chřipky (AI). Zástupci cvičících složek budou vycházet ze „souboru typové činnosti složek IZS při společném zásahu STČ č.11/IZS“, který pro tyto případy v roce 2011 zpracovalo a vydalo generální ředitelství HZS ČR.

V rámci cvičení bude okruh simulovaných činností vymezen především na tzv. taktickou úroveň, tedy na přímou činnost KVS, složek IZS a dotčených orgánů na místě zásahu. Organizátorům cvičení vyšla vstříc společnost Výkrm Třebíč s drůbeží farmou v obci Střelice u Jevišovic na Znojemsku. Na této farmě se jako modelový případ v rámci cvičení vyskytne simulovaná nákaza ptačí chřipky.

Štábní cvičení se uskuteční formou prezentací zástupců složek IZS a řízené diskuse na vytipovaném místě nákazy na farmě ve Střelicích a následně na požární stanici Znojmo.

Zástupci složek IZS a dalších orgánů a institucí při cvičení využijí i praktické zkušeností z likvidací nákaz ptačí chřipky ve východních Čechách  v roce 2007 a na Hodonínsku v roce 2009, aplikované na současné podmínky v Jihomoravském kraji.

Zásadní přínos tohoto štábního cvičení spatřuje HZS Jmk zejména:

-   v simulaci reálných požadavků ze strany účastníků cvičení, kteří by společně řešili skutečný výskyt nákazy AI,

-   v hledání nejoptimálnějších řešení bez časové tísně,

-   ve vzájemné informovanosti o možnostech zapojení jednotlivých subjektů do v řešení mimořádné události tohoto typu,

-   v rozvíjení vzájemných kontaktů zástupců účastníků cvičení, jež vždy usnadní spolupráci při řešení jakékoli mimořádné události.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31