main-bg.jpg

„Záchrana v zimě“ se povedla

baner_h_50.png Závěrečný den konference Záchrana v zimě  na Brněnské přehradě navštívilo i přes nepřízeň počasí skoro 1200 zájemců.

Areál loděnice TJ Lodní sporty Brno na Rakovci byl dnes plný záchranářů. Od rána se i přes husté sněžení připravovala závěrečná akce konference Záchrana v zimě. Třídenní konference, kterou uspořádala Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje p.o. a Fakulta sportovních studií MU, se zabývala problematikou podchlazení, omrzlin, úrazů na lyžích, záchrany a první pomoci při proboření ledové plochy, záchrany technické i zdravotnické při zasypání lavinou a dalšími specifickými problémy. Odborná konference zdravotníků a složek Integrovaného záchranného systému probíhala ve čtvrtek a v pátek v prostorách Lékařské fakulty MU v Univerzitním kampusu Bohunice. Sobotní akce byla určena odborné i laické veřejnosti.

Původně plánovaná ukázka záchrany osoby probořené do ledu pomocí vrtulníku se pro velmi špatné povětrnostní podmínky nakonec neuskutečnila, přesto si diváci přišli na své. O záchranu figuranta z uměle vytvořeného otvoru v ledu se postarali hasiči na člunu a do své péče jej převzali zdravotníci. Všichni zájemci mohli opakovaně shlédnout praktické ukázky hasičů a Vodní záchranné služby ČČK Brno-střed(VZS) při sebezáchraně a improvizované záchraně při proboření na zamrzlé vodní ploše. Velmi zajímavé byly informace Městské policie Brno, která přímo na Brněnské přehradě provádí kontroly tloušťky ledu a jeho bezpečnosti. Zdravotníci ZZS JMK poskytli všem zájemcům informace o vzniku a ošetření omrzlin a každý návštěvník si mohl prakticky vyzkoušet resuscitaci. Divácky atraktivní byla také možnost prohlédnou si výstroj a výzbroj HZS JMK, vybavení sanitky ZZS a VZS. Policie ČR představila divákům své speciální vozidlo, ve kterém je umístěna mobilní barokomora pro potápěče. Ani děti nepřišly zkrátka – největší radostí pro ně jistě byla dnešní nadílka sněhu, nezapomněli na ně však ani záchranáři. Na stanovištích Hasíka (www.hasik.cz), ZZS, VZS, Fakulty sportovních studií a Rádia Magic si za splnění jednoduchých úkolů mohly odnést drobné odměny. 

 kpt. Bc. Pavla Pražáková, koordinátor PVČ

FOTOALBUM

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30