main-bg.jpg

Z požářiště vytékala akrylátová barva

Při požáru skladu v Hrušovanech u Brna se v neděli spolu s vodou používanou při hašení do kanalizace vytékala akrylátová barva.

Vyplývá to z rozboru vzorků, které během zásahu na požářišti a v hrušovanské čistírně odpadních vod odebrali hasiči a chemici z laboratoře školícího střediska HZS JmK v Tišnově. Výjezdní skupina chemiků byla na místo povolána poté, co do kanalizace na svažitém terénu spolu s vodou při hašení vytékala také jasně zelená kapalina. Při laboratorní analýze vzorků z požářiště v ulici Jiřího z Poděbrad chemici zjistili, že voda byla kontaminována zelenou akrylátovou barvou. Tato barva je rozpustná ve vodě, je šetrná k životnímu prostředí, rozbor navíc vyloučil přítomnost těžkých kovů. Ve vzorcích odebraných v čistírně odpadních vod chemici žádné stopy po přítomnosti barvy nenašli. „Koncentrace látek uniklých na čistírnu odpadních vod byla pod mezí detekce použitých laboratorních metod,“ konstatoval chemik - mjr. Ing. Josef Osvald.

 

Image

Ve vzorcích vody z požářiště byly kromě stop po akrylátové barvě také modré kuličky z materiálu připomínající plast, a vyšší alkoholy, které slouží jako vonné látky pro voskové výrobky. Laboratorní analýzy prokázaly, že se jednalo o modré polystyrénové kuličky, které se používají pro výrobu termoplastů a výrobků z nich. Polystyrén je materiál k životnímu prostředí inertní. Vyšší alkoholy mají velmi nízkou toxicitu a ve vodě byly v nepatrné koncentraci. „Únikem chemických látek do hasební vody nedošlo k ohrožení životního prostředí,“ konstatuje závěr protokolu o laboratorní zkoušce vzorků.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31