main-bg.jpg

Z potrubí u řeky Moravy budou unikat ropné látky

Poškození ropovodu Družba MERO a produktovodu ČEPRO s únikem ropných produktů do řeky Moravy a do lesní vegetace je námětem mezinárodního cvičení IZS ROPA 2009.

Cvičení integrovaného záchranného systému, které se uskuteční ve středu 29. dubna na hranici České republiky a Slovenska v okresech Hodonín a Skalica a také v okrese Břeclav, má prověřit součinnost operačních středisek IZS při nasazování sil a prostředků z obou zemí, dále systém vyrozumění o mimořádné události a spolupráci při odstraňování následků této události, a spolupráci a součinnost provozovatelů ropovodu a produktovodu na území obou zemí.   

Podle připraveného scénáře bude 29. dubna dopoledne dispečinku na Centrálním tankovišti ropy (CTR) MERO ČR, a. s. v Nelahozevsi neznámou osobou telefonicky oznámeno poškození ropovodu Družba a produktovodu Čepro v hraničním pásmu Hodonín. Dispečink CTR MERO tuto informaci vyhodnotí jako výhrůžný telefonát. K prověření informace na určené místo nedaleko areálu Vodních sportů Hodonín proto vyrazí hlídka Policie ČR, a také pracovníci společností MERO ČR a Čepro. V terénu zjistí, že potrubí ropovodu v nadzemním úseku na břehu řeky Moravy je poškozeno stromem vyvráceným v podmáčené půdě. Na potrubí ropovodu pádem stromu vznikla trhlina, ze které uniká ropa, a další trhlina vznikla také na potrubí produktovodu, z něhož uniká benzín. Do doby zásahu složek IZS by jimi mělo uniknout zhruba 8000 litrů ropy a benzínu.

Informace o rozsahu poškození obou potrubí budou předány na operační řídicí středisko HZS Jihomoravského kraje, dále na dispečink ropovodů MERO ČR v Nelahozevsi a na dispečink produktovodu Čepro v Roudnici nad Labem. Dále budou informovány příslušné instituce a orgány (Oblastní inspektorát Brno ČIŽP, Povodí Moravy, s. p., odbor ŽP a zemědělství KÚ JMK, odbor životního prostředí ORP Hodonín a další složky). Na místo vyjedou jednotky požární ochrany, osádka vozidla Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a další hlídky Policie ČR, podle havarijních plánů bude informován příslušný úřad města Hodonín a Krajský úřad JMK. O pomoc bude požádán také záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně. O situaci bude informováno také operační středisko Krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Trnava, které do místa mimořádné události vyšle vlastní jednotky požární ochrany. Při řízení jednotlivých činností bude na místě zřízen štáb velitele zásahu.

Po zastavení průtoku ropy a benzínu v narušeném potrubí hasiči s dalšími složkami IZS a specialisty provozovatelů ropovodu a produktovodu zahájí záchranné a likvidační práce k odstranění následků havárie. Záchranáři zabezpečí bezprostřední okolí místa úniku ropy a benzínu, na hraniční řece Moravě postaví systém pěti norných stěn se zařízeními na sběr použitých kontaminovaných sorbentů a k separaci ropných produktů.

Cvičení se na čtyřech úsecích celkem zúčastní na 200 záchranářů. Zároveň se na místě zásahu v areálu vodních sportů uskuteční ukázky techniky, zařízení, přístrojů, ochranných prostředků a dalších materiálů společností DEKONTA, REO AMOS, VODNÍ ZDROJE.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 TOOB-16 (Kurzy)
8. 11. 2019, 00:08 - 19. 11. 2019, 15:00
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30