main-bg.jpg

Z hořícího domu hasiči evakuovali šest lidí

Šest lidí, z toho dvě děti, dnes hasiči evakuovali kvůli požáru bytu v domě v ulici Špitálka v Brně-Zábrdovicích.

Požár bytu ve čtvrtém patře pětiposchoďového domu byl ohlášen v 11.13 hodin, krajské operační a informační středisko HZS na místo vyslalo dvě jednotky hasičů ze stanic v Lidické a Bauerově ulici. Při jejich příjezdu z oken hořícího bytu šlehaly plameny a horní patra domu byla silně zakouřená.

K odvětrání kouře hasiči zasahující v dýchacích přístrojích nasadili přetlakové ventilátory, k průzkumu zakouřeného domu ustavili také třicetimetrový automobilový žebřík. Dva chlapci ve věku čtyři a devět let a osmnáctiletá dívka, kteří byli v době vzniku požáru v zasaženém bytě, před plameny stihli uniknout před dům. Z bytu v 5. patře nad požárem hasiči vynesli 85letou ženu. Dalších pět lidí, z toho tři dospělé a dvě děti, hasiči evakuovali z protějšího zakouřeného bytu.  Seniorku, která se zřejmě nadýchala toxických zplodin hoření, předali do péče zdravotníků a ti ženu převezli do nemocnice. Zdravotníci na místě prohlédli také obyvatele protějšího bytu.

Proti plamenům hasiči nasadili dva vodní proudy, které po vyčerpání vody z cisteren zásobovali z místního hydrantu. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v 11.46 hodin. Protože oheň se stropem hořícího bytu a plameny z oken rozšířil také do bytu v pátém patře a na půdu, hasiči při dohašování museli pomocí motorové pily rozřezávat a rozebírat stropy, podlahy a také část krovů střechy. K vyhledávání lokálních ohnisek používali i termokameru, prohořelé trámy na půdě hasili také z automobilového žebříku. Likvidaci požáru a odvětrání domu hasiči ukončili ve 13.25 hodin.

Požár zničil dva pokoje třípokojového bytu, žár a zplodiny hoření poškodily i další místnosti, oheň, žár a zplodiny hoření zasáhly také okno bytu nad požárem, podlahu a část půdy. Voda použitá při hašení částečně promáčela stropy bytu pod požárem. Byt začal hořet od dětské hry se zapalovačem v rukou jednoho z chlapců. Způsobenou škodu vyšetřovatel HZS předběžně odhadl na 900 tisíc korun.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31