main-bg.jpg

Vzpomínáte si …..?

3733_1.jpg Obyvatelům a návštěvníkům našeho města, kteří prochází kolem hlavního nádraží, se na tomto místě naskýtá neobvyklý pohled. Již sedm let vidí stejný obrázek - požárem poškozenou budovu, jejíž smutnou fasádu nevylepší ani obrovské reklamní poutače. Ti, kteří tudy chodí denně, si už za tu dlouhou dobu zvykli. Mnozí možná už ale zapomněli, co se tu vlastně stalo a jak tragicky tehdy začal rok 2002 pro brněnské hasiče.

Bylo osmého ledna 2002 po dvacáté hodině a hasičům, sloužícím ten den, zbývalo do konce poměrně klidné služby méně než 11 hodin. Byli mezi nimi i velitel družstva David Kožuský, zkušený hasič, který ke směně přestoupil začátkem roku, a hasič Jaroslav Gargula, který zde pracoval necelé dva roky.

Ve 20:16 hod. byl na operační středisko brněnských hasičů oznámen požár multifunkční budovy a kasina v Brně na ulici Nádražní. Na místo požáru vyjela jako první jednotka z centrální požární stanice Lidická, ve které byli i David Kožuský a Jaroslav Gargula, a jednotka z požární stanice BVV. Po příjezdu na místo zásahu bylo vidět, jak se z objektu valí hustý dým a na terase ve druhém nadzemním podlaží bojuje o život jeden ze zaměstnanců kasina. Během jeho záchrany dostal velitel zásahu David Kožuský informaci, že uvnitř herny se nachází ještě nejméně jeden člověk. Vytvořil proto s Jaroslavem Gargulou průzkumnou skupinu a vydali se do prostoru herny tuto osobu hledat. Přesto, že zde byla nulová viditelnost a panovalo zde obrovské teplo, osobu nalezli a velitel zásahu žádal radiostanicí o pomoc s jejím vyproštěním.

Než však stačili zasahující hasiči svým kamarádům pomoci, došlo k tragédii. Vlivem  nepředvídatelného vývoje požáru došlo k náhlému celkovému vzplanutí prostoru herny, které okamžitě usmrtilo velitele zásahu Davida Kožuského. Spolu s ním zemřel i zaměstnanec herny, kterého nalezli.

Jaroslav Gargula se v té chvíli nacházel v sousední chodbě, která byla silně zakouřená. Unikl tak smrtícím plamenům, ty mu však odřízly cestu zpět a také on zde zahynul.

Nadporučík David Kožuský byl in memoriam povýšen do hodnosti kapitána a nadstrážmistr Jaroslav Gargula do hodnosti poručíka. Oba hasiči byli také in memoriam vyznamenáni medailí HZS ČR  Za statečnost a Cenou Jihomoravského kraje.

Památku obou svých kolegů a kamarádů si brněnští hasiči připomenou v den výročí tragédie, osmého ledna 2009. Tento den odpoledne, jako každý rok,  položí věnce u hrobů Davida Kožuského a Jaroslava Garguly na hřbitovech v Nebovidech a v Moutnici na Brněnsku. Večer se pak uskuteční pietní akt před vchodem do vyhořelého objektu v Nádražní ulici v Brně.


Bc. Ivo Jirásek

HZS Jihomoravského kraje

V Brně 5.1.2009

Fotogalerie

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31