main-bg.jpg

Vyvrácené stromy zastavily vlaky

Stromy vyvrácené větrem na koleje dnes dvakrát zastavily vlaky na železniční trati na Tišnovsku.

K železniční trati hasiči poprvé vyjížděli krátce po 7. hodině. Zhruba deset minut před průjezdem vlaku jednokolejnou tratí u obce Prudká dostali hasiči hlášení, že vlaky ohrožuje vzrostlý strom. Na místo vyjela jednotka ze stanice v Tišnově a jednotka hasičů Správy železniční dopravní cesty. Průzkum kolejiště ukázal, že trať z Tišnova do Nedvědice a Žďáru nad Sázavou mezi obcemi Borač a Prudká zatarasily čtyři větrem nakloněné listnaté stromy. Provoz na trati musel být v 7.09 hodin zastaven. Protože mohutné kmeny do kolejiště visely ze zhruba třicet metrů vysokého skalnatého svahu, hasiči se k nim spouštěli na lanech. Patnácti až dvacetimetrové stromy postupně rozřezávali a strhávali ze skály. Práce při likvidaci vyvrácených stromů a postupném uvolňování kolejiště provoz na trati zastavily na více než dvě hodiny.

Ke stejné železniční trati z Tišnova do Žďáru nad Sázavou hasiči dnes kvůli vyvráceným stromům vyjížděli znovu před 14. hodinou. Lidé železničáře upozornili na vyvrácený strom na kolejích u Nedvědice. Tratí právě projížděl osobní vlak, strojvedoucímu se před překážkou podařilo vlak zastavit. Na místo vyjeli hasiči ze stanice v Tišnově, jednotka hasičů Správy železniční dopravní cesty i dobrovolní hasiči z Nedvědice. Trať zatarasenou stromy hasiči našli až u obce Rožná a zasahovali tak v kraji Vysočina. Do kolejiště spadly dva vzrostlé, zhruba dvacetimetrové smrky. Hasiči stromy postupně rozřezali a trať za 20 minut uvolnili. Zásah ukončili ve 14.20 hodin.     

Vítr dnes vyvracel stromy také na dalších místech kraje. Po 11. hodině hasiči vyjížděli na silnici z Adamova do Křtin na Blanensku, kterou přes celou šířku vozovky zatarasil spadlý strom. Velkou větev, která v levotočivé zatáčce visela do vozovky, hasiči před 16. hodinou odstranili na silnici ze Židlochovic do Žabčic na Brněnsku. O hodinu později zasahovali v Rooseveltově ulici v Brně, kde velká větev ulomená ze stromu spadla na střechu zaparkovaného auta a vozidlo poškodila. Strom nakloněný nad vozovkou po 17. hodině hasiče zaměstnal také na silnici u Lomnice na Brněnsku.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31