main-bg.jpg

Vyprošťování z nákladních vozů není snadné. Hasiči měli možnost si tuto činnost procvičit

20170807_141114 Výcviku ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel je u HZS ČR věnována značná pozornost. Výcviky reagují na nárůst počtu zásahů u dopravních nehod a snahy výrobců vozidel o zvyšování pasivní bezpečnosti přepravovaných osob. Bezpečnostní prvky na vozidlech totiž v případě vyprošťování někdy komplikují snahu záchranných složek o rychlé vyproštění zraněných.

Díky opakujícím se výcvikům jsou hasiči dobře připraveni efektivně zasáhnout zejména při nehodách osobních vozidel.  O něco komplikovanější je situace u nehod nákladních automobilů. Tady hasiči narážejí na logistické problémy s organizací výcviku, spojené se zajišťováním prostor a vhodných vozidel.

Díky spolupráci s firmou Metalšrot Tlumačov a.s., pobočka Brno, se takovýto výcvik podařilo zorganizovat pro příslušníky HZS JmK z brněnské stanice Lidická, která je předurčena právě pro tyto typy nehod. V rámci výcviku si hasiči tentokrát vyzkoušeli několik možných způsobů stabilizace vozidla, vyproštění řidiče a jeho předání k dalšímu ošetření. Hasiči využili nejen zkušeností a teoretických znalostí, ale i většinu technických prostředků, se kterými pracují u zásahů.

Zaměstnání vedl hlavní instruktor pro oblast vyprošťování HZS JmK ppor. Ing. Ivo Jirásek.

Ke stabilizaci kabiny byly použity rozpěrné tyče PARATECH, které výborně posloužily i během vlastního vyprošťování k zajištění dilatací, vytvořených kolem zraněného pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení HOLMATRO. Následovala fixace zraněného páteřním korzetem, šetrné uložení na páteřní desku a vyproštění z vozidla.

Kvůli lepšímu přístupu a bezpečí zasahujících i zraněného se záchranné práce prováděly ze speciální skládací plošiny LUKAS, poskytující komfort nesrovnatelný s jinými prostředky, jakými jsou například nastavovací žebře. K bezpečnosti vyprošťované osoby a zasahujících přispělo i použití ochranného štítu a speciálních návleků ke krytí otřepů a ostrých hran vznikajících při použití vyprošťovacích nástrojů.

Výcvik ukázal, že jednotka z PS Lidická je schopna dobře zvládat i tyto typy zásahů a to nejen díky vysoké odbornosti a vycvičenosti hasičů, ale i díky dnes již velmi kvalitnímu materiálnímu zázemí.

                                                                                                                            

Nprap. Milan Ňorek, PS Brno-Lidická

por. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 TOOB-16 (Kurzy)
22. 03. 2019, 00:08 - 23. 03. 2019, 18:00
23 24
25 26 27 28 29 30 31