main-bg.jpg

Výjezd hasičů způsobil leták pojišťovny

K podezřelé dopisní obálce, ze které se adresátovi zatočila hlava, vyjížděli dnes hasiči v Brně. Poplach však způsobil parfémovaný reklamní leták pojišťovny.

Dopis byl adresovaný 66letému Brňanovi, kterému pojišťovna sdělovala informace o jeho penzijním připojištění. K úřednímu dopisu pojišťovna připojila reklamní leták, v němž klienty ujišťuje o tom, že světová finanční krize jejich peníze na penzijním fondu neohrožuje. Pro zvýšení reklamního účinku nechala pojišťovna leták naparfémovat vůní, připomínající toaletní mýdlo.

Protože se adresátovi z vůně zatočila hlava a ucítil menší nevolnost, vložil dopis do igelitového sáčku a odnesl ho na Krajskou hygienickou stanici v brněnské Jeřábkově ulici. Hygienici zásilku nezkoumali a podle zásad pro manipulaci s podezřelými zásilkami dnes několik minut po 10. hodině přivolali hasiče. Jednotka ze stanice v Lidické ulici zasahující v dýchacích přístrojích zásilku umístila do bezpečnostního přepravního kontejneru a předala k analýze chemikům z laboratoře Školícího střediska HZS JMK v Tišnově. Protože adresát dopisu hasiče informoval o svých zdravotních problémech po otevření obálky, velitel zásahu na místo přivolal zdravotníky a muže předal do jejich péče.

Z prvních výsledků chemické analýzy reklamního letáku a z bezpečnostního listu použitého parfémového přípravku vyplynulo, že se nejednalo o žádnou toxickou nebo nebezpečnou látku. Aroma letáku tvořily vonné látky, které mj. produkují citrusové plody nebo smrky. Tyto látky nejsou lidem nebezpečné, nepůsobí toxicky, pouze při vyšší koncentraci v ovzduší mohou některým jedincům způsobovat alergické reakce. V minimální koncentraci pro naparfémování reklamního letáku je účinek těchto vonných látek srovnatelný s účinkem vůně běžného toaletního mýdla nebo parfému.       por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 TOOB-16 (Kurzy)
8. 11. 2019, 00:08 - 19. 11. 2019, 15:00
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30