main-bg.jpg

Vyjádření HZS JmK k článku v deníku Právo

Deník Právo dne 30.12.2011 na str. 10 zveřejnil článek s titulkem „Hořelo, dobrovolní hasiči se SMS nedočkali“. Autor rozebírá zásah u požáru v bytě domu v ulici J. Palacha v Břeclavi, ke kterému hasiči vyjížděli 28. prosince před 18. hodinou.

„Přiotrávenou ženu zachraňovali ve středu večer v bytě třináctipodlažního domu v Břeclavi hasiči. Přesněji řečeno, hasiči, kteří se o požáru dozvěděli. Mnozí nic nevěděli, nedostali SMS zprávu, která je pro ně příkazem k výjezdu. K požáru ve třináctipodlažním domě vyjeli profesionální hasiči a pár dobrovolných hasičů ze Staré Břeclavi a Poštorné. Naštěstí hořela jen postel v bytě, i tak přiotrávená paní, potřebovala pomoc zdravotníků. Zatím nikdo nedoplatil na to, že k ohni jelo jen pár dobrovolných hasičů. Jednotka ze Staré Břeclavi má třiadvacet aktivních členů, SMS zprávu o výjezdu dostalo jen několik lidí,“ píše autor článku, redaktor Práva a současně člen jednotky SDH Stará Břeclav Milan Vojtek.
V další části článku pak autor připomíná, že HZS Jihomoravského kraje loni v létě se změnou operátora mobilních telefonů kvůli technickým potížím omezil počet SMS zpráv, odesílaných dobrovolným hasičům. Cituje velitele jednotky SDH Stará Břeclav Josefa Košuliče a starostu města Oldřicha Ryšavého, kteří vyjadřují nelibost s omezením počtu SMS zpráv. „Náhodně, bez konzultace vybrali pár jmen a ostatním je neposílají,“ řekl J. Košulič. Hejtman Michal Hašek Právu sdělil, že věc nechá prověřit.

K zásahu dne 28. prosince:
Z šetření HZS JmK vyplynulo, že k požáru v Břeclavi, který byl 28. prosince ještě před příjezdem požárních jednotek uhašen obyvateli domu, vyjely tři jednotky se 23 hasiči, z toho bylo 8 hasičů z  jednotky SDH Stará Břeclav. SMS zprávy o požáru byly zaslány 12 členům této jednotky. Z příjemců SMS zpráv ve Staré Břeclavi vyjeli k zásahu čtyři, další čtyři hasiči slyšeli houkat sirénu.
Profesionální hasiči na místě poskytli první pomoc a zavolali zdravotníky k ženě, která se nadýchala zplodin hoření, a odvětrali zakouřené prostory. Jednotka SDH Stará Břeclav zůstala v záloze a později na příkaz velitele zásahu z bytu vynesla věci poškozené požárem.
SMS zprávy ale nejsou příkazem k výjezdu hasičů k zásahu. Protože mobilní operátor negarantuje jejich okamžité doručení, jsou doplňkovou informací o události. Podle vyhlášky č. 247/2001 Sb. o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany se poplach  vyhlašuje akustickými  prostředky, prostředky telefonního  a  rádiového  spojení  nebo  světelným  signálem. Požární řád města Břeclav stanovuje, že poplach se v městských částech vyhlašuje sirénou a v přilehlých částech města místním rozhlasem.

K rozesílání SMS zpráv:
Ve dnech 14. a 15. července 2011 HZS JmK informoval velitele všech jednotek sborů dobrovolných hasičů kraje včetně velitele jednotky ve Staré Břeclavi, že v souvislosti se změnou mobilního operátora je nutné omezit počet zpráv na základní počet členů jednotky (12, resp. 9 členů podle kategorie JSDH). Velitelé jednotek SDH měli sami určit, komu budou SMS zprávy nadále chodit a komu ne. Většina velitelů jednotek reagovala obratem a zpracovala seznam příjemců zpráv. Jednotky s větším počtem členů měly možnost využití nabídky technického řešení, které za přijatelný poplatek rozešle SMS zprávy dalším aktivním členům jednotky SDH (JAY systém, Pelig). Velitelé některých JSDH si již toto technické zařízení pořídili.
Velitel JSDH Stará Břeclav Josef Košulič seznam 12 hasičů nedodal a na výzvu k jeho zpracování dosud nereagoval. Přitom 26. prosince (dva dny před zásahem u požáru v domě v ulici J. Palacha) ho příslušník územního odboru HZS JmK v Břeclavi upozornil, že jednotce SDH Stará Břeclav byl počet zasílaných SMS zpráv stanoven na 12.

HZS Jihomoravského kraje si vysoce váží činnosti všech jihomoravských jednotek sborů dobrovolných hasičů, jejichž obětavá práce je u řady zásahů nenahraditelná. Váží si také rozvíjení spolupráce s jednotkami a komunikace s veliteli dobrovolných jednotek. HZS JmK věří, že také komunikace s vedením jednotky SDH Stará Břeclav se bude rozvíjet přímo, a ne prostřednictvím deníku Právo či dalších médií.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje


Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30