main-bg.jpg

Výcvik příslušníků HZS Jihomoravského kraje s hasicím a řezacím zařízením Cobra

IMG_0079 Koncem března se v brněnském středisku Školního a výcvikového zařízení HZS ČR uskutečnilo instrukčně metodické zaměstnání (dále jen „IMZ“) vybraných příslušníků HZS JmK. Tématem bylo využití vysokotlakého hasicího a řezacího zařízení Cobra u zásahu. Základním cílem výcviku bylo prohloubení povědomí o využití zařízení zejména při zdolávání požárů.

Akce byla rozdělena do dvou částí. V teoretické části se účastníci seznámili s taktickými aspekty nasazení systému a jeho dosažitelností na území Jihomoravského kraje. Diskutovaly se možnosti, pozitiva a negativa systému. Výklad byl doplněn o příklady praktického použití Cobry u zásahů napříč celou republikou.

Následně se o možnostech nasazení hasicího a řezacího zařízení mohli účastníci IMZ přesvědčit v praktické ukázce, která se uskutečnila v zařízení simulujícím reálné podmínky požáru.

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje prozatím nedisponuje vlastním zařízením takového typu, proto pro potřeby odborné přípravy i praktického nasazení u zásahu využívá právě výcvikové zařízení v Brně.

Cílem výcviku bylo mimo jiné přesvědčit přítomné velitele čet a družstev o tom, že systém není pouze módním trendem, ale do rozhodovacího procesu vnáší nové, dnes již propracované postupy a možnosti zdolávání požárů. Tento cíl se dle reakcí přítomných podařilo beze zbytku naplnit.

 

por. Bc. Vlastimil SVOBODA, HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31