main-bg.jpg

Výcvik "Heavy Rescue" u jihomoravských hasičů

DSCF4676 Na 30 jihomoravských profesionálních hasičů se v pátek a sobotu účastnilo výcviku ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Metodické zaměstnání s názvem "Heavy Resuce" vedl zkušený zahraniční lektor.   

Výcvik se soustředil zejména na stabilizaci havarovaných vozidel, což je činnost, která předchází samotnému vyprošťování zraněných osob. Svým způsobem byl unikátní, protože stabilizace se trénovala na velmi těžkých břemenech, nákladních vozech a autobusu. V tom spočíval rozdíl od běžných výcviků ve vyprošťování, kde se pracuje zejména s osobními vozy a jsou zaměřené na samotný proces vyproštění osob. 

V areálu školícího střediska HZS Jihomoravského kraje v Tišnově čekalo na hasiče devět modelových situací simulujících dopravní nehody. Každá byla zcela jiná. Hasiči se museli například vypořádat s obrovským kusem skály, který zůstal ležet na kabině vozidla, obytným vozidlem přeťatým sloupem veřejného osvětlení nebo třeba s převráceným nákladním tahačem, z jehož deformované kabiny museli po zajištění a stabilizaci vyprostit řidiče.

Pro všechny scénáře však byla společná jedna věc – náročná stabilizace vozidel a břemen na začátku záchranné akce.

Výcvik vedl Ivo Jirásek, hlavní koordinátor HZS JMK pro vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a zahraniční lektor, Francesco Rossetti, se kterým mají jihomoravští hasiči velmi dobrou zkušenost u výcviků stabilizace poškozených výkopů. Rossetti přivezl ukázat také nejmodernější vybavení firmy Paratech. Jejich stabilizační sadu již hasiči využívají např. u poškozených budov nebo záchraně osob z výkopů.

Nabyté zkušenosti si hasiči odvezli na všechny jihomoravské požární stanice HZS, kde je budou tlumočit kolegům.

Nutno zmínit, že výcvik mohl být realizován díky spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína, pracovníkům firmy SD Kovošrot a Remet z Brna, autovrakovišti T.K.Autovrak s.r.o. a ČSAD Uherské Hradišti, která hasičům poskytla již čtvrtý vrak autobusu.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31