main-bg.jpg

Výbuch plynu zranil majitele domu

Výbuch propanbutanu unikajícího z desetikilogramové tlakové lahve dnes vážně zranil devětašedesátiletého muže v Olešnici na Blanensku.

Exploze plynu ve Křtěnovské ulici nastala ve chvíli, kdy muž vstupoval do užitného objektu u rodinného domu. Žár při explozi a tlaková vlna, která majitele domu odhodila do vzdálenosti několika metrů, mu způsobily vážné popáleniny a další zranění. Část domu tlaková vlna zničila. Hlášení o výbuchu hasiči na tísňové lince převzali v 8.49 hodin. Na místo vyjely čtyři jednotky - profesionální ze stanic v Kunštátu a v Boskovicích a místní dobrovolná jednotka z Olešnice. Protože nebylo možné vyloučit, že padající zdivo někoho zasáhlo a zasypalo, ze stanice v Lidické ulici v Brně do Olešnice vyrazilo i družstvo hasičů - lezců s technikou k záchraně osob z výšek a hloubek, se dvěma hasiči-lezci na palubě také z letiště v Brně-Tuřanech odstartoval policejní vrtulník. Pro případné prohledání trosek byla rovněž povolána kynoložka se psem cvičeným k vyhledávání osob v sutinách.

Při příjezdu na místo ale hasiči zjistili, že zraněný muž je mimo poškozené stavení a uvnitř destruovaného objektu nikdo není. Majiteli domu hasiči poskytli předlékařskou pomoc a předali ho do péče zdravotníků. K transportu zraněného muže do nemocnice lékař ZZS povolal vrtulník letecké záchranné služby, nosítka s majitelem domu hasiči pomohli naložit na palubu stroje.

Prostor výbuchu hasiči zajistili proti případnému dalšímu úniku plynu a ohraničili. Části uvolněného zdiva provizorně zabezpečili proti samovolné destrukci. Protože v přízemním zděném stavení o půdorysu sedm krát tři metry, které sloužilo jako dílna a letní kuchyně, tlaková vlna zbořila celou čelní stěnu a zasáhla i nosné konstrukce, k posouzení stavu objektu hasiči přivolali statika. Ten rozhodl o nutné demolici poloviny stavení.  

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30