main-bg.jpg

Vodní záchranáři soutěžili v Jedovnicích

Vodní záchranáři z Brna patřili k nejúspěšnějším účastníkům víkendového Mistrovství republiky v Jedovnicích na Blanensku.

Mistrovství České republiky Vodní záchranné služby Českého červeného kříže se v sobotu 25. června uskutečnilo v Jedovnicích na vodní nádrži Olšovec. Osm místních skupin Vodní záchranné služby ČČK se zúčastnilo  39. ročníku Mistrovství ČR Vodní záchranné služby ČČK - Volná Voda a  11. ročníku Mistrovství ČR v kategorii Vodní záchranné služby ČČK - záchranné týmy integrovaného záchranného systému.

V kategorii volná voda závodilo 15 tříčlenných týmů rozdělených na muže a ženy, které v soutěži prověřovaly své schopnosti záchrany osob na otevřené vodě. V kategorii záchranných týmů  IZS se zúčastnily čtyři týmy  v pětičlenném složení. Z Jihomoravského kraje se mistrovství republiky zúčastnily pouze tři skupiny – z místních skupin VZS ČČK Brno-střed, Brno-město a Blansko.
Soutěž byla pro zúčastněné týmy náročná díky velmi nepříznivému počasí – závodníky prověřily silný vítr a nízká teplota. Týmy bojovaly v několika disciplínách – plaveckých i technických. Plavecká část závodu obsahovala tažení figuríny, plavání ve ztížených podmínkách (v oblečení), plavání se základní potápěčskou výbavou. V technických disciplínách měli závodníci za úkol zachránit tonoucího pomocí záchranného míče, pomocí plavidla a pomocí WS plováku s následnou kardiopulmonální resuscitací (KPR).
Soutěž záchranných týmů, která následovala po skončení předchozích kategorií, prověřila týmy v následujících oblastech – ovládání motorového člunu (slalom, couvání, …), kardiopulmonální resuscitaci, v záchraně tonoucího z motorového člunu a ošetření poraněného s následným transportem a předáním záchranné službě.

Image


Zajímavostí tohoto ročníku byla resuscitační figurína v ceně převyšující 100 tisíc korun, kterou organizátorům zapůjčila Masarykova univerzita Brno – Fakulta sportovních studií.
Tato figurína je schopna v reálném čase vyhodnotit účinnost prováděné KPR – má možnost  připojení k PC a speciálnímu programu, který zaznamenával  konkrétní parametry, jako je frekvence kompresí, hloubka kompresí, objem vdechovaného vzduchu, správné provedení záklonu hlavy (uvolnění dýchacích cest) a pozice rukou na hrudníku .

Díky těmto parametrům se procentuelně vyhodnotila úspěšnost provádění KPR u jednotlivých soutěžních týmů, čímž byla zajištěna maximální objektivita a přesnost. Tato pomůcka upoutala pozornost nejen diváků, závodníků, ale i rozhodčích. Věříme, že se nejen na závodech VZS ČČK stane samozřejmostí a že pomůže záchranářům trénovat správnost provádění KPR, která je pro záchranné týmy zařazené v IZS velmi důležitou součástí výcviku.
Na tomto mistrovství byla  místní skupina Brno-střed jednou z nejúspěšnějších, protože obsadila dvě první místa.

Výsledky mistrovství republiky:
Kategorie muži:

1. MS Brno-Střed, 2. MS Sokolov, 3. MS Těrlicko

Kategorie ženy:

1. MS Těrlicko, 2. MS Sokolov, 3. MS Brno-město

Kategorie záchranné týmy:

1. MS Brno střed (1), 2. MS Brno-střed (2), 3. MS Ústí nad Labem.

V kategorii mužů získalo družstvo z MS Brno - střed  Pohár prezidenta ČČK a v kategorii záchranných týmů putovní pohár MV- GŘ HZS ČR. Závody považujeme za velmi vydařené a děkujeme MS Blansku za skvělou organizaci.

 

kpt. Ing. Milan Tlamka, odbor IZS HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31