main-bg.jpg

Voda utrhla svah, bahno zaplavilo osadu

Havárie vodovodního potrubí dnes brzy ráno utrhla svah v Brně-Slatině a voda s bahnem zaplavila zahrady a dvory domů v osadě Černovičky. 

Hasiči byli krátce před 4. hodinou ráno povoláni do Olomoucké ulice ve Slatině k odstranění vyvráceného stromu a sloupu veřejného osvětlení. Při průzkumu po příjezdu hasiči zjistili, že strom a sloup podemlela a vyvrátila voda z prasklého potrubí. Kromě stromu a sloupu voda také podmáčela a utrhla svah u vozovky Olomoucké ulice. Masa vody a zeminy ze svahu o rozměrech zhruba osm krát pět metrů současně zaplavila část několik desítek metrů vzdálené osady Černovičky. Voda s bahnem zasáhla několik zahrad, v nichž poničila dřevěné chatky, a zaplavila dvory domů. V zahradách osady voda kromě až půlmetrového nánosu bahna vytvořila lagunu, jejíž hladina dosahovala do metrové výšky.

Na místo vyjely tři jednotky hasičů – profesionální ze stanic v Lidické a Zaoralově ulici a dobrovolná z městské části Slatina. K zastavení vody unikající z prasklého potrubí u Olomoucké ulice zasahovali pracovníci vodáren. Protože sesuv svahu obnažil další inženýrské sítě a podemlel vozovku, na místo vyjeli pracovníci rozvodných závodů a plynáren. Dispečeři dopravního podniku společně s policisty usměrňovali dopravu v Olomoucké ulici. Na frekventované komunikaci byl provoz omezen do jednoho jízdního pruhu. :Likvidaci následků havárie na místě koordinovali i starosta a místostarosta městské části Slatina.

Po 10. hodině dopoledne bylo kvůli nasazení těžké techniky v Olomoucké ulici nutné vypnout troleje trolejbusových linek a část ulice od železničního mostu do křižovatku s Řipskou ulicí byla zcela uzavřena.

Po zastavení unikající vody hasiči v osadě Černovičky nasadili čerpadla. Rozlehlou vodní lagunu v zahradách a vodu ze dvorů i část bahna z komunikací hasiči likvidovali téměř celé dopoledne. Kromě čerpání vody uvolňovali také ucpanou kanalizaci.

Z kráteru po sesutém svahu u Olomoucké ulice hasiči pomocí jeřábu a navijáku postupně vytáhli několik vyvrácených stromů, sloup veřejného osvětlení a utržené části vodovodního potrubí.  K posouzení stavu a sjízdnosti částečně podemleté vozovky byl povolán statik.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31