main-bg.jpg

Více jak třicet hodin likvidovali hasiči požár v dilatační spáře

K požáru v bytovém domě v Blansku vyjely 12.3. večer tři hasičské jednotky.

Operační a informační středisko HZS JMK vyslalo na místo jednotku HZS ze stanice Blansko a jednotky SDH z Rájce a Černé Hory.

Hasiči zjistili, že nehoří v žádném z bytů. Ze zásuvek však vycházel podezřelý kouř. Dalším průzkumem se podařilo odhalit příčinu zakouření. V dilatační spáře mezi bytovými domy, široké asi pět centimetrů, vznikl skrytý požár. Byl bez viditelného plamenného hoření a situaci komplikoval fakt, že se do prostoru spáry těžko dostávala voda k hašení.

Hasiči proto vytvořili na půdě domu otvor, kterým se dostali do spáry. K zabránění škodám vzniklým působením hasební vody v přilehlých bytech hasiči použili smáčedlo, které zvyšuje efektivitu hašení. Přesto bylo potřeba do některých bytů nasadit vysoušeče k odstranění vlhkosti ze stěn přilehlých k dilatační spáře.

Prolévání dilatační spáry trvalo asi třicet hodin. Hasiči se totiž snažili použit co nejmenší množství vody, aby zabránili druhotným škodám. Proto spáru vždy prolili a následně během celého dne kontrolovali vývoj požáru. Ke sledování požáru použili také termokameru.

Ve středu 13.3. po osmé hodině ráno dorazila na místo  jednotka Školního a výcvikového zařízení generálního ředitelství HZS z Brna, která použila k hašení přístroj Cobra. Toto vysokotlaké hasící zařízení umožňuje hasivu lepší přístup k požáru tím, že prořeže překážející materiál.  

Vyšetřovatel zjistil, že příčinou vzniku tohoto poněkud kuriózního požáru byla nedbalost při stavebních úpravách v domě. Předběžně byla škoda odhadnuta na 50 000 korun.

Krátce po půl sedmé ráno 14.3. předal velitel zásahu místo události zástupci majitele domu.

 

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

FOTOALBUM 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31