main-bg.jpg

Ve Vyškově řešili zásah u pacienta s vysoce nakažlivou nemocí

6_BioHazardTým v akci Ve středu 5. října se na stanici HZS ve Vyškově sešli zástupci vybraných složek IZS Jihomoravského kraje a společně nacvičovali zásah u pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc. Praktickému nácviku koordinace záchranných prací předcházel krátký seminář s vystoupením zástupců Krajské hygienické stanice (KHS) Jihomoravského kraje a ZZS JmK.

Praktická část byla zahájena voláním pacienta (figuranta) na tísňové číslo 155, kde oznámil svůj zhoršující se stav s nespecifickými příznaky těžkého zánětu dýchacích cest, bez cestovatelské anamnézy. V tuto chvíli začalo cvičení pro standardní posádku ZZS JmK z územního oddělení Vyškov, která zjistila cestovatelskou anamnézu. Následovala proto konzultace s epidemiologem KHS JmK v pohotovosti. Ta vyústila v aktivaci Biohazard týmu (BHT) ZZS JmK a Hasičského záchranného sboru.

Činnost hasičů spočívala ve vymezení nebezpečné zóny, dekontaminačního a nástupního prostoru a také přípravě místa zásahu na příjezd dalších jednotek, Biohazard týmu a epidemiologa KHS. Po přípravě dekontaminačního stanoviště následoval vstup do nebezpečné zóny plně vybavených členů BHT a hasičů z tzv. opěrného bodu na zásah s přítomností nebezpečných látek ze stanice Brno-Líšeň.

Tři členové BHT vystřídali posádku ZZS Vyškov u pacienta. Posádka ZZS Vyškov prošla dekontaminací a předala získané informace přítomné epidemioložce KHS. Lékařka BHT pacienta vyšetřila a podala mu léky. Průzkumná skupina hasičů vyznačila přístupové cesty do místnosti s pacientem a také částečně dekontaminovala okolí pacienta. Jakmile byl pacient připraven na transport biovakem, byl přenesen na dekontaminační stanoviště. Zde již čekali další dva členové BHT, kteří převzali dekontaminovaný biovak a chystali se na převoz pacienta do FN Bulovka (v rámci cvičení nebylo realizováno).

Po dekontaminaci biovaku se dekontaminovali také zasahující z BHT. Průzkumná skupina následně dokončila dekontaminaci povrchů trasy, kudy se transportoval pacient v biovaku. Praktická část cvičení skončila reálnou dekontaminací všech zasahujících z nebezpečné zóny.

Na závěr cvičení se uskutečnilo na stanici Vyškov prvotní vyhodnocení ze strany všech zúčastněných složek a přizvaných hostů. V rámci závěrečné diskuse bylo definováno několik oblastí, na které se zaměří další společné výcviky a cvičení s cílem zdokonalit již velmi funkční systém spolupráce na místě zásahu. Jednou z oblastí je např. praktické zapojení příslušníků PČR a zástupce města, kde se bude příští nácvik odehrávat.

 Kompletní znění zprávy Kompletní znění zprávy (16,44 KB)

plk. Ing. Václav Kovář, kpt. Ing. Milan Tlamka

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30