main-bg.jpg

Požár v domácnosti - děti a jejich bezpečnost (13)

pozar_deti3_perex_1.JPG Jednou z častých příčin vzniku požáru v domácnostech je i neopatrnost dětí.  Hasičský záchranný sbor JmK ve spolupráci s Policií ČR - Městské ředitelství Brno a Diecézní charitou Brno Vám poradí, jak zabránit dětem způsobit požár.

 

Děti mohou velmi často svým jednáním způsobit požár, neboť si při hře většinou neumí představit možné nebezpečí, které jim hrozí. Požár způsobený neopatrností dětí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děti zakládají požáry nejčastěji v místech, která jsou snadno přístupná a kde se mohou pohybovat bez dozoru dospělých osob. Kromě domácností se jedná např. o opuštěné objekty nebo stohy slámy a lesy.

Umístěte zápalky mimo dosah dětíVelkým nebezpečím při založení požáru dětmi je jejich ohrožení na životě. Nedovedou totiž  včas reagovat a plně rozpoznat vzniklé nebezpečí.

Faktorů, které vedou k zakládání požárů dětmi je několik. U těch menších je to neschopnost představit si možné nebezpečí při hře se sirkami, zápalkami apod. U této skupiny vznikají požáry nejčastěji jako následek touhy poznat něco nového a neznámého.

Při používání ohně nenechávejte děti bez dozoruS narůstajícím věkem přichází touha po poznání účinků ohně, neméně často i touha vidět zasahovat hasiče. Starší děti způsobují požáry převážně při snaze naučit se kouřit, při konstrukci jednoduchých výbušnin nebo při zkoumání hořlavosti různých látek.

Z hlediska prevence  je nejdůležitější aktivita rodičů.

Rodiče by měli zejména:

  • Zamezit přístupu dětí k možným zdrojům otevřeného ohně, zápalkám, zapalovačům apod.,
  • vysvětlit dětem nebezpečí, které jim hrozí při nesprávném zacházení se zábavnou pyrotechnikou a upozornit je na možnost způsobení požáru jejím nevhodným používáním,
  • vysvětlit dětem zásady bezpečného používání předmětů v domácnosti jako jsou mikrovlnná trouba, krb, plynový sporák a další,
  • Vysvětlete dětem nebezpečí elektrických spotřebičůvarovat děti před kouřením nejenom ze zdravotního hlediska, ale také z pohledu požární ochrany. Odhozená zapálená cigareta nebo zápalka je častým zdrojem vzniku požáru,
  • vysvětlit dětem zásady správného chování v mimořádné situaci - oznámení požáru na tísňovou linku, opuštění domácnosti atd.


Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31