main-bg.jpg

Jak předcházet požáru při kouření? (31)

Statisticky nejčastější příčinou požárů je již tradičně nedbalost. Touto nedbalostí se v souvislosti se vznikem požáru rozumí mimo jiné kouření nebo manipulace s otevřeným ohněm. Hasičský záchranný sbor JmK ve spolupráci s Policií ČR - Městské ředitelství Brno a Diecézní charitou Brno Vám nabízí několik rad, jak předcházet požáru při kouření.

Důsledky kouření

Kromě faktu, že kouření je příčinou mnoha onemocnění (např. rakovina plic, hrtanu, úst, jícnu, močového měchýře, ledvin, infarkt myokardu a má vliv na vznik nemocí oběhové soustavy), je také významnou příčinou množství požárů. Odhaduje se, že ročně na světě zahyne při požárech od hořící cigarety asi 100 000 lidí.

Vznik požáru v souvislosti s kouřením

Hlavními příčinami vzniku požárů v souvislosti s kouřením cigaret jsou:

Odhození nedopalku v lese, popř. do suché trávy

V lese je kouření zcela zakázáno. Odhozený nedopalek cigarety by mohl způsobit škody nejen na lesním porostu, ale také na životech zvířat, žijících v lese, životech lidí a samozřejmě na dalších materiálních hodnotách. Právě v letních měsících bývá zvýšená četnost požárů lesa a trávy.

Odhození nedopalku do odpadkového koše

Také odhozený nedopalek v odpadkovém koši je častou příčinou požáru. A přitom stačí tak málo, takzvaně „típnout" cigaretu ještě před vhozením do odpadkového koše, nebo použít popelník. Je třeba si uvědomit, že hasiči, kteří hasí hořící odpadkový koš, mohou přijet o pár minut později k závažnější situaci, kdy je budete potřebovat právě Vy.

Kouření na čerpací stanici pohonných hmot

Kouření na čerpacích stanicích je přísně zakázáno. Bezpečnostní tabulka „Zákaz kouření" by měla být na každé čerpací stanici. Riziko požáru je totiž velmi vysoké. Požáry na čerpacích stanicích nejsou sice tak časté, o to jsou ale nebezpečnější.

Kouření v posteli, popř. v křesle s následným usnutím

Je známo mnoho případů, kdy kuřák po zapálení cigarety následně usnul, a poté již bylo nalezeno pouze jeho ohořelé tělo. Svou roli v těchto případech někdy sehrál také alkohol. Ne vždy takové případy musí končit smrtí, popáleninami to ale skončí téměř vždy. Kouření v roce 2007 způsobilo v domácnostech v ČR 253 požárů, při kterých zemřelo 15 lidí a 46 bylo zraněno.

Kouření ve výbušných prostorách a prostorách, ve kterých je manipulováno s hořlavými látkami

Kouření v těchto prostorech (sklady, sila, garáže, autoopravny, lakovny...) je zakázáno bezpečnostními tabulkami. Tyto bezpečnostní tabulky mají své opodstatnění a je nutné je striktně dodržovat.

Zásady, které dodržujte při kouření

  • nekuřte na místech, kde je to bezpečnostní tabulkou nebo předpisy zakázáno (v lese, v nebezpečných prostorách),
  • nekuřte v blízkosti hořlavých materiálů,
  • nikdy neodhazujte hořící nedopalky,
  • neodkládejte hořící cigarety na hořlavé materiály,
  • nekuřte v situaci, kdy Vám hrozí usnutí (v posteli, v křesle...)
  • nedávejte svým dětem příležitost se dostat k Vašim cigaretám a zápalkám nebo zapalovači.

Zvažte úplné ukončení kouření, získáte tím průměrně 8 až 16 let života navíc, ušetříte peníze v řádu tisíců korun ročně a snížíte riziko vzniku požáru ve své domácnosti i v přírodě.

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30