main-bg.jpg

Vánoční požáry

pozar_domacnosti1.JPG Vánoční čas je pro hasiče dobou specifických rizik. Hrozí nebezpečí vzniku požáru v bytech a to zejména nesprávnou manipulací se svíčkami a prskavkami, neodborným provozem topidel, neopatrností při vaření nebo používání zábavní pyrotechniky.

I malý požár v bytě může způsobit, že jsou místnosti na několik dní nebo i týdnů neobyvatelné. Může za to především kouř, který byt často zdevastuje víc než plameny.

Pokud tedy chceme strávit svátky v klidu a bezpečí, stačí se chovat obezřetně. Připravili jsme si pro vás soubor základních bezpečnostních pravidel:

1/ Hořící svíčky a prskavky nenechávejte bez dozoru a na dosah dětí. Svíčky musí stát na nehořlavé podložce. Určitě je nenechávejte v blízkosti závěsů či záclon, příp. jiných hořlavých materiálů.

2/ Svíčky na adventních věncích bývají často pouze dekorační a v případě jejich zapálení můžou prohořet až na samotný věnec. Bezpečné svíčky jsou opatřeny nehořlavou podložkou.

3/ Používejte topidla vždy v souladu s návodem výrobce. V jejich blízkosti by neměl ležet žádný hořlavý materiál. Vyvarujte se sušení prádla na přímotopech.

4/ Při smažení se někdy vznítí olej. Situaci lze v klidu zvládnout odstavením pánve z ohně a jejím přikrytím vlhkou útěrkou a pokličkou. Nikdy by se olej neměl hasit vodou. Následky bývají katastrofické.

5/ Zábavní pyrotechniku nenechávejte k dispozici dětem a řiďte se návodem výrobce. Dohlédněte, aby létající kusy nesměřovaly např. na balkóny. 

A pokud už k nějakému požáru dojde, neváhejte volat hasiče na tísňovou linku 112 nebo 150. Jsme zde pro Vaši bezpečnost.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31