main-bg.jpg

V Pavlově začalo klání vodních záchranářů

Mistrovství republiky vodních záchranářů dnes začalo v areálu Yacht klubu v Pavlově na Břeclavsku.

Klání v disciplinách na volné hladině je vedle účasti týmů vodní záchranné služby Českého červeného kříže otevřené také pro vodní záchranáře z dalších organizací a složek, například z městské policie a hasičských sborů. Měření sil a kvalit se v Pavlově účastní 10 tříčlenných týmů mužů a 5 družstev žen. Mezi soutěžícími chybí dva týmy vodních záchranářů ze severní Moravy. Tito záchranáři ve svém regionu pomáhají při odstraňování následků ničivých záplav. Také týmy zúčastněné na mistrovství jsou podle pořadatelů klání připraveny podle potřeby soutěž přerušit a odjet k zásahu při povodních.

Soutěž se uskutečňuje pod záštitou Jihomoravského kraje a Hasičského záchranného sboru JmK i dalších složek integrovaného záchranného systému. Na hladině i na břehu vodního díla Nové Mlýny se záchranáři celkem utkají v 11 soutěžních disciplinách. Dnes týmy zdolávaly sedm disciplin. Při plavání ve ztížených podmínkách se závodníci - muži i ženy utkali ve štafetě třikrát sto metrů, třikrát sto metrů se základní potápěčskou výbavou a na třikrát sto metrů s tažením figuríny tonoucího. Soutěž prověřila jejich kvality i při záchraně tonoucího pomocí záchranného míče, pomocí plavidla i windsurfingového plováku, a také při oživování tonoucího s masáží srdce a umělým dýcháním.

V neděli se ve čtyřech disciplinách utkají tříčlenné týmy, v nichž bude nejméně jeden člen držitelem osvědčení pro vůdce malého plavidla. Na vodě budou týmy soutěžit v technice jízdy s motorovým člunem (slalom, couvání, příjezd ke břehu) a v záchraně osob z vodní hladiny. Na břehu se utkají ve znalostech při oživování tonoucího a poskytování první pomoci. V této disciplině si týmy vylosují typ poškození zdraví a jejich úkolem bude teoreticky popsat postup první pomoci, prakticky ji poskytnout a postarat se o transport zraněného a jeho předání lékaři.

Nedělní program začíná v 9 hodin, vyhlášení výsledků je plánováno od 14 hodin. Vítězná družstva mužů i žen získají pohár prezidenta Českého červeného kříže, putovní pohár Hasičského záchranného sboru ČR a další ceny.

V bohatém doprovodném programu mistrovství jsou po oba dny ukázky zásahů integrovaného záchranného systému, při nichž diváci uvidí v akci například vrtulníky letecké záchranné služby a zásah policejní motorizované pohotovostní jednotky. Po oba dny je v areálu pavlovského Yacht klubu vystavena moderní zásahová technika zúčastněných složek IZS, a se svou produkcí se prezentují i výrobci záchranářské techniky a pomůcek.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30