main-bg.jpg

V hořícím bytě zemřel muž a byla zraněna žena

Šedesátiletý muž dnes večer zemřel při požáru bytu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Zraněna byla 87letá žena.

Požár jednopokojového bytu ve 2. patře čtyřpatrového obytného domu na sídlišti Hutník ohlásili obyvatelé sousedních bytů v 19.57 hodin. Hasiči byli na místě do čtyř minut, při jejich příjezdu však byl téměř celý byt v plamenech ve třetí, plně rozvinuté fázi požáru. Krajské operační a informační středisko HZS na žádost velitele zásahu vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K likvidaci požáru vyjelo sedm jednotek hasičů z Hodonínska - profesionální jednotka ze stanice ve Veselí nad Moravou, a dobrovolné jednotky z Veselí, Strážnice, Vnorov, Lipova, Bzence a Hroznové Lhoty, povolány byly také dvě dobrovolné jednotky ze sousedního Zlínského kraje - z Nedakonic a Uherského Ostrohu. Ty však zůstaly v záloze.

Hořící byt se už před příjezdem požárních jednotek snažili pomocí proudnice z nástěnného hydrantu hasit obyvatelé domu. Po vyražení dveří z kuchyně bytu zachránili 87letou ženu, která se zřejmě nadýchala toxických zplodin hoření a zdravotníci ji převezli do nemocnice. Do hořícího pokoje se však sousedé kvůli vysokému žáru a silnému zakouření nedostali. Hasiči, kteří proti plamenům nasadili vysokotlaký proud, na gauči v pokoji našli bez známek života 60letého muže. Lékař konstatoval jeho úmrtí. Ze silně zakouřeného domu hasiči evakuovali celkem 14 lidí. O většinu z nich se postarali obyvatelé sousedních schodišť domu. Před hustým kouřem hasiči zachránili také dvě želvy. K odvětrávání zakouřeného domu hasiči nasadili přetlakovou ventilaci.

Hasiči v domě vypnuli přívod el. proudu a v hořícím bytě zastavili plyn. Kvůli původní informaci, že v bytě těsně před vypuknutím požáru vybuchl plyn, na místo povolali techniky plynáren. Výbuch plynu však další šetření zcela vyvrátilo.

Plameny v pokoji a dalších prostorách bytu hasiči lokalizovali ve 20.13 hodin a po dohašení lokálních ohnisek hoření byl požár zlikvidován ve 21.57 hodin. Po 22. hodině bylo možné v domě opět zapojit el. proud (bez proudu a plynu zůstal jen vyhořelý byt) a po dokončení průzkumu a odvětrání domu se evakuovaní lidé postupně vraceli do svých bytů.

Požár zničil jednopokojový byt, silný žár, zplodiny hoření a voda použitá pří hašení poškodily dalších sedm bytů v patře nad požárem a pod ním. Celkovou škodu vyšetřovatel HZS předběžně odhadl na 800 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření, podle dosud zjištěných poznatků však vyšetřovatel nevyloučil nedbalost při kouření, nebo technickou závadu na televizoru.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31