main-bg.jpg

V Hodoníně vzniká mezinárodní pracoviště IZS

Společné kontaktní pracoviště složek IZS pro bezpečné příhraničí vzniká na místě bývalého hraničního přechodu v Hodoníně.

EU_loga_1.jpg

V budově, která dříve sloužila pohraniční a cizinecké policii, bude od letošního srpna v nepřetržitém provozu pracovat tým českých a slovenských policistů. Cílem společného projektu, který vzniká za podpory Evropské unie, je zvýšení bezpečí obyvatel česko -slovenského příhraničí. Partnery projektu jsou krajská ředitelství policie Jihomoravského kraje a Trnavského kraje, a krajská ředitelství Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje a Hasičského a záchranného sboru v Trnavě.

Podrobnosti projektu dnes jeho hlavní realizátoři představili v Brně novinářům. Uvedli mj., že pracoviště policistů z obou zemí bude obdobně jako v dalších mezinárodních centrech fungovat jako kontaktní bod a informační uzel pro prevenci a potírání přeshraniční trestné činnosti. Hasičské sbory budou nové pracoviště využívat při zásazích k odstraňování následků mimořádných událostí - povodní, ekologických a dalších havárií, požárů či dopravních nehod velkého rozsahu a se závažnými důsledky atd.

Spolupráce a vzájemná pomoc obou hasičských sborů navazuje na dohodu, kterou pro mimořádné události představitelé HZS JmK a HaZZ Trnavského kraje podepsali již v roce 2004. K rozvinutí a zdokonalení spolupráce v příhraničí jihomoravští hasiči zajistí především speciální vozidlo, které bude sloužit jako mobilní operační a informační středisko pro řízení a koordinaci zásahů složek IZS na obou stranách hranice. Slovenští hasiči k realizaci projektu mj. zajistí štábní stany a zázemí pro ošetřování většího množství zraněných osob a k dekontaminaci osob.

Projekt, který se letos rozjíždí po roce příprav, má rozpočet ve výši téměř 500 tisíc eur. Z 85 procent je financován z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje. První praktickou prověrkou spolupráce složek integrovaného záchranného systému obou zemí bude letos v září velké mezinárodní cvičení, jehož námět zřejmě naváže na opakovaná cvičení s názvem Ropa, která součinnost hasičů a dalších složek IZS při modelové mimořádné události prověřovala v minulých letech.   por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kontaktní pracoviště IZS v Hodoníně

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30