main-bg.jpg

V Brně vzniká památník zesnulým hasičům

V ateliéru Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně vzniká hasičský památník, který bude připomínat tragickou událost z 8. ledna 2002.

Ten den ve večerních hodinách zemřeli při požáru kasina v Nádražní ulici v Brně dva hasiči, příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Dvaatřicetiletý David Kožuský a devětadvacetiletý Jaroslav Gargula se pokoušeli zachránit zaměstnance kasina. Krupiér zůstal uvnitř požárem zasaženého objektu. Oba hasiči při nulové viditelnosti v hustém kouři muže našli. Při jeho záchraně však došlo v herně k náhlému vzplanutí nahromaděných hořlavých zplodin hoření. Všichni tři na místě zemřeli.

Památník bude umístěn ve veřejných prostorech obchodního centra Letmo, které vzniká na místě bývalého kasina. Jeho odhalení se plánuje na první polovinu května tohoto roku a je závislé na otevření nově postaveného obchodního centra. O přesném termínu slavnostního představení památníku budeme informovat.

Autorem monumentu je BcA. Adam Krhánek, student Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, který vyhrál ve dvoukolové soutěži. V porotě tehdy zasedali i rodinní příslušníci obou zesnulých hasičů. Adam Krhánek pojal dílo jako část své diplomové práce a jeho výroba započala již v druhé polovině loňského roku.

Realizaci celého projektu po finanční stránce zajistil Odborový svaz hasičů, Krajský úřad JMK, Magistrát města Brna, společnost IFM Group a Nadace ČEZ.

Památník má podobu hranolu z černého plechu, ve kterém jsou dva stíny představující dvě chybějící postavy hasičů v životní velikosti a bude důstojným připomenutím tragické události. Současně upozorní kolemjdoucí, že i v dnešní uspěchané době jsou zde lidé, kteří ve snaze pomoct jinému člověku, obětují i to nejcennější.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí

Logo

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31