main-bg.jpg

V Brně hoří pavilon asijské tržnice - aktualizace ve 13.20 hod.

K rozsáhlému požáru hasiči dnes 18. minut po půlnoci vyjížděli do areálu asijské tržnice  v Olomoucké ulici v Brně-Černovicích. 

Oheň, který zřejmě vypukl v mezistropním prostoru, se rozšířil na celý přízemní objekt o půdorysu zhruba 15 krát 30 metrů. Vzhledem k rozsahu a potřebě velkého počtu velkokapacitních cisteren byl vyhlášen druhý a vzápětí i třetí, nejvyšší stupeň požárního poplachu. K zásahu vyjelo 15 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Brna a okolí. Celý areál tržnice byl odpojen od přívodu plynu a el. proudu. Proti plamenům, které při jejich příjezdu šlehaly ze střechy přízemního pavilonu objektu do výše několika metrů, hasiči postupně nasadili 12 vodních proudů. Vodu v cisternách doplňovali z místní hydrantové sítě a také kyvadlovou dopravou vody od čerpacího stanoviště u nadzemního hydrantu v Brně-Slatině.

Zásah hasiči rozdělili na tři bojové úseky. Kromě hašení hořícího pavilonu ze země, z pracovního koše automobilového žebříku i ze střechy objektu, se soustředili také na zabránění rozšíření požáru na sousední elektrorozvodnu a další prodejní pavilony. Z prostor nezasažených, ale ohrožených požárem vyklízeli uskladněné zboží. S požárem bojuje 80 hasičů se 22 zásahovými vozidly. Oheň hasiči dostali pod kontrolu v 5.58 hodin, rozebírání prohořelých konstrukcí a dohašování objektu bude pokračovat i během dne.

Ke koordinaci jednotlivých činností a nasazení jednotek byl na místě požáru zřízen štáb velitele zásahu, v terénu pracuje i mobilní operační středisko. Protože z hořícího objektu stoupá velké množství kouře, tým chemiků s mobilní laboratoří HZS JmK v okolních obytných čtvrtích monitoruje stav ovzduší. Měření kvality ovzduší zatím neprokázalo výskyt škodlivin nad povolené limity. Přesto hasiči lidem z okolí doporučují, aby omezili větrání a otevírání oken. Po změně směru větru policisté v ranních hodinách upozorňovali obyvatele Turgeněvovy a Olomoucké ulice  v městské části Černovice, aby uzavřeli okna a omezili pohyb na ulici. Pro případná další opatření si hasiči od Českého hydrometeorologického ústavu vyžádali prognózu vývoje počasí a zejména směru a síly větru .

Kvůli zvýšenému pohybu požárních vozidel byla Olomoucká ulice u asijské tržnice uzavřena a policisté dopravu odkláněli. Průjezd umožňovali jen vozidlům hromadné dopravy. Provoz pro ostatní vozidla byl obnoven v 6.00 hodin. 

Požár zasáhl celý objekt z lehkých kovových konstrukcí o půdorysu zhruba 15 krát 30 metrů, ve kterém byly bufety, prodejní stánky i sklady, rozšíření ohně na elektrorozvodnu a sousední pavilony se hasičům podařilo zabránit. Také nové zděné prodejní haly, které vyrostly na místě loňského požáru, požárem zasaženy nebyly. Příčinu vzniku požáru na místě zjišťují vyšetřovatelé HZS JmK. Způsobená škoda podle předběžného odhadu zřejmě přesáhne pět milionů korun.  

Aktualizace v 9.00 hod

Na požářišti se ráno vystřídaly jednotky. Plamenné hoření objektu již pominulo, nasazení sil a prostředků se snížilo. Na místě dopoledne zasahuje pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Dohašují žhnoucí zbytky konstrukcí objektu, u něhož se žárem zčásti propadla střecha a hrozí zřícením. Monitoring kvality ovzduší v okolních obytných čtvrtích prokázal, že kouř se vyskytuje také v městské části Židenice. Varování, aby lidé neotvírali okna a omezili pohyb venku, hasiči a policisté rozšířili také na část Táborské, Nezamyslovy, Škroupovy a dalších ulic v okolí železničního viaduktu. Od 9 hodin na požářišti pracují vyšetřovatelé HZS JmK, kteří společně s kriminalisty a specialisty odboru kriminalistické techniky a expertíz pořizují podrobnou dokumentaci objektu a průběhu požáru a především zjišťují, proč požár vznikl. Hasiči budou na požářišti zasahovat celý den. Během dopoledne má padnout rozhodnutí, zdali zbytky zničeného pavilonu budou s pomocí těžké techniky strženy a srovnány se zemí.

Aktualizace ve 13.20 hod

Během dopoledne se na požářišti s pomocí termokamery podařilo zlikvidovat většinu skrytých ohnisek hoření. Zbytky vyhořelého prodejního pavilonu spolu s vyšetřovateli HZS JmK, kriminalisty a znalci z oboru elektro Policie ČR prohledal i policejní psovod se psem cvičeným na vyhledávání stop po hořlavinách. Těsně před 12. hodinou byly k likvidaci zničeného objektu nasazeny dva těžké mechanismy. Po odstranění části zborcené konstrukce hasiči dvěma vodními proudy dohasili několik zbývajících žhnoucích ohnisek, ke kterým se dosud nemohli dostat. Ve 13.05 hodin ukončili likvidaci požáru. Po závěrečném průzkumu a prohlídce požářiště objekt předali jeho majiteli.a ukončili zásah. Ke střežení požářiště po dobu demoličních prací na objektu na místě zůstala jedna požární jednotka.

Plochu požářiště (půdorys zničeného objektu) vyšetřovatelé dopoledne upřesnili na 50 krát 12 metrů.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 TOOB-16 (Kurzy)
22. 03. 2019, 00:08 - 23. 03. 2019, 18:00
23 24
25 26 27 28 29 30 31