main-bg.jpg

Úhyn ryb způsobil amoniak, dusitany, dusičnany a fosfor

Úhyn ryb v řece Haná na Vyškovsku a Prostějovsku způsobil vysoký obsah amoniaku, dusitanů, dusičnanů a fosforu ve vodě. 

Vyplývá to z analýzy vzorků vody v chemické laboratoři HZS Jihomoravského kraje v Tišnově. Úhyn ryb v toku řeky od obcí Hoštice-Heroltice a Rybníček nedaleko Ivanovic na Hané na Vyškovsku až po Nezamyslice a další obce na Prostějovsku v Olomouckém kraji místní obyvatelé zpozorovali v úterý 4. září v ranních hodinách. Hasiči, policisté, vodohospodáři a pracovníci institucí ochrany životního prostředí informaci o ekologické havárii v řece obdrželi 4. září před polednem. U řeky zasahovaly jednotky hasičů z Olomouckého, Zlínského i Jihomoravského kraje.

Hasiči spolu s vodohospodáři a rybáři odebírali vzorky vody a uhynulých ryb na Vyškovsku i Prostějovsku, tok řeky monitorovali až po soutok Hané s řekou Moravou. Masivní úhyn ryb byl v úterý zaznamenán zejména u Nezamyslic. V toku řeky z Vyškova do Ivanovic na Hané nebyl žádný úhyn ryb zjištěn. Při průzkumu řeky u Ivanovic na Hané byla voda čirá a bez zápachu, prvotní orientační analýza vzorků v terénu a výskyt uhynulých ryb ale prokázaly, že řeka byla kontaminována v lokalitě obcí Hoštice-Heroltice. Přesný zdroj znečistění řeky se ale hasičům ani policistům nepodařilo zjistit. Protože masivní úhyn ryb byl zjištěn jen v úterý dopoledne a v poledne a v dalších hodinách nepokračoval, hasiči ve středu 5. září ukončili monitoring řeky a ukončili zásah.

Při analýze vzorků v chemické laboratoři HZS JmK v Tišnově byl ve vodě zjištěn zejména nadlimitní obsah amoniakálního dusíku. Extrémně vysoké koncentrace amoniaku obsahoval vzorek, odebraný v úterý v 10 hodin dopoledne místními rybáři v Nezamyslicích. V posuzovaných vzorcích byl zjištěn i nadlimitní obsah dusitanů, dusičnanů a fosforu. Zjištěné látky jsou podle chemiků obsaženy v živočišném, případně i umělém hnojivu. Původcem ekologické havárie v řece Haná tak může být zemědělské činnost v okolí vodního toku. V těchto závěrech se chemici HZS JmK shodují i se závěry analýz expertů z Povodí Moravy.  

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeKalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31