main-bg.jpg

Úhyn ryb v Hodonínce způsobil ethylhexanol

Úhyn ryb v říčce Hodonínka v Olešnici, Hodoníně a v dalších místech Blanenska zřejmě způsobila organická látka ethylhexanol.

Vyplynulo to z laboratorní analýzy šesti vzorků vody, které chemici ze Školícího střediska HZS JmK v Tišnově v sobotu 1. října odebrali z kanalizace v Olešnici a z toku říčky. Ethylhexanol je látka používaná jako neionogenní povrchově aktivní látka, tzn. látka vytvářející pěnu. Dále se používá při výrobě nátěrových hmot, lepidel, nebo jako změkčovadlo při výrobě PVC. Podrobné výsledky analýzy chemici k dalšímu šetření předali pracovníkům odboru životního prostředí Městského úřadu v Boskovicích.

K úhynu ryb v Hodonínce hasiči vyjížděli v sobotu dopoledne nejprve do Hodonína. Průzkum ukázal, že tok říčky je znečistěný zapáchající pěnou od Olešnice po hranice okresu s Krajem Vysočina u Štěpánova. Zápach a pěna se podle svědků na hladině Hodonínky objevily už v pátek, v sobotu pak následoval hromadný úhyn ryb. U říčky zasahovaly čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů, které z téměř 12 kilometrů dlouhého toku na území blanenského okresu sesbíraly několik set uhynulých mladých pstruhů a také několik raků. Hasiči z Kraje Vysočina, kteří říčku po upozornění jihomoravských kolegů monitorovali před jejím ústím do řeky Svratky, úhyn ryb na svém území nezaznamenali.

Zapáchající pěna zřejmě do Hodonínky unikla ucpaným přepadem místní kanalizace v Olešnici. Protože pěna se na hladině říčky znovu objevila i v neděli ráno, kanalizační přepad hasiči uvolnili. Z přepadu odstranili zhruba dva metrické centy štěrku a tuhých usazenin.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31