main-bg.jpg

U větrolamu byly barely s barvami

K nálezu plastových barelů s neznámou látkou hasiči dnes vyjížděli do Miroslavi - Kašence na Znojemsku.

Nález barelů u větrolamu na poli za obcí náhodní svědkové ohlásili policistům a ti to krátce po 9. hodině ohlásili hasičům. Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice v Moravském Krumlově. Poblíž cesty u větrolamu, kde byly odhozené také staré pneumatiky, hasiči našli deset modrých stolitrových plastových barelů obsahujících zbytky neznámých látek zelené, modré a černé barvy. Kromě barelů byl u cesty i plastový kontejner o obsahu metru krychlového, zaplněný z jedné třetiny. Všechny nádoby byly uzavřené a nic z nich nevytékalo. Protože jeden plastový barel byl na povrchu potřísněný, hasiči ho pokropili a zjistili, že jde o látku ředitelnou vodou. Obsah barelů připomínal tiskařské barvy.

O nálezu, který neohrožoval spodní vody, byl informován také starosta Miroslavi. Na místo byli povolání také pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Moravském Krumlově, a k odebrání vzorků a jejich analýze i chemici laboratoře Školícího střediska HZS JMK v Tišnově.  

Poté, co chemici z laboratoře HZS odebrali vzorky látek, přijeli na místo pracovníci firmy specializované na likvidaci nebezpečných látek. Protože tato firma zajistí vyzvednutí barelů a jejich likvidaci, hasiči po 14. hodině prostor předali představitelům obecního úřadu v Miroslavi a ukončili zásah.

I když chemici z tišnovské laboratoře HZS analýzu vzorků ještě neukončili, první poznatky nasvědčují, že barely zřejmě obsahovaly vodou ředitelné organické barvy, jaké se používají v tiskárnách.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31