main-bg.jpg

U požáru skládky hasičům zamrzaly cisterny

Devět jednotek hasičů dnes ráno zaměstnal požár skládky dřevěných odkorů - odřezků a pilin v obci Šaratice na Vyškovsku.

Hlášení o požáru hasiči na tísňové lince převzali ve 4.15 hodin. Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří část rozlehlé skládky, požár se v silném větru rychle šíří a v místě je nedostatek vody k hašení. Krajské operační a informační středisko HZS JmK proto vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic ve Slavkově u Brna, Vyškově a Pozořicích, a dobrovolné jednotky z Šaratice, Újezdu u Brna, Žatčan, Hostěrádek-Rešova, Křenovic a Otnic.
Na hořící skládku hasiči namířili tři vodní proudy, k doplňování vody v cisternách zřídili kyvadlovou dopravu od čerpacího stanoviště u hydrantu v obci. Účinné hašení ale hasičům komplikoval silný mráz a vítr. Na povrchu skládky, kde byly na ploše zhruba 400 čtverečních metrů dřevěné odřezky a piliny až do výšky pěti metrů, voda vytvořila ledový příkrov, pod kterým oheň stále prohoříval. Hasičům také opakovaně zamrzalo čerpací stanoviště a mráz kolem mínus 15 stupňů vyřazoval z provozu i armatury cisternových vozidel. Zamrzlé cisterny hasiči postupně rozmrazovali v hale sousedního zemědělského podniku. Pro zasahující hasiče, kteří se při hašení skládky střídali, byl připraven horký čaj a mohli se ohřát ve vytápěných prostorách areálu.
Po 5. hodině hasiči začali skládku nejdříve pomocí ručního nářadí a později s nasazením dvou nakladačů rozebírat a žhnoucí odřezky a piliny prolévali vodou. Požár se podařilo v 7.28 hodin dostat pod kontrolu. K vyhledávání skrytých ohnisek hoření hasiči nasadili termokameru. Dohašování a rozebírání žhnoucích zbytků skládky ukončili ve 14.31 hodin.
Při požáru nebyl nikdo zraněn, kouř se zplodinami hoření vítr nesl do volného terénu a obydlenou část obce nezasáhl. Majitel areálu zatím nevyčíslil žádnou škodu na majetku.  

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje


Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31