main-bg.jpg

Turistu z radniční věže spouštěli na laně

Záchrana turisty, který na ochozu radniční věže utrpěl infarkt, byla námětem dnešního taktického cvičení IZS ve Znojmě.

Plán cvičení vycházel z modelové situace, podle níž skupinka turistů vyjde na dřevěný ochoz radniční věže v centru města. Jednomu z turistů se udělá nevolno. Ostatní mu poskytnou první pomoc a vzhledem k podezření na infarkt zavolají záchranáře. Protože zraněný je ve výšce téměř 70 metrů a na ochoz věže je ztížený přístup po úzkém točitém kovovém schodišti, na místo se zdravotníky vyjeli také hasiči a příslušníci dalších složek IZS - policisté a strážníci městské policie. Policisté a strážníci uzavřeli prostor na rohu ulic Obroková a Radniční k zásahu záchranářů.

Zdravotníci se snažili zdravotní stav turisty stabilizovat, spolu s hasiči ho umístili na nosítka, průzkum však ukáže, že po úzkých točitých schodech muže do bezpečí nelze dostat. Hasiči - lezci se specializací k záchraně osob z výšek a hloubek proto ihned zahájili přípravy k transportu muže vnější cestou - spuštěním na laně pomocí horolezecké techniky. Oknem ve střeše věže nad ochozem ve výšce téměř 80 metrů spustili dolů lana. K záchraně muže v nosítkách bylo ale nutné také ze dřevěného ochozu odstranit okenice a mříže na oknech. Uvolněným otvorem hasiči - lezci nosítka se zraněným připevnili ke spouštěcím lanům. Po zajištění nosítek se jeden z lezců se zraněným spustil dolů. Po překonání výšky téměř 70 metrů hasiči zraněného turistu (figuranta) na chodníku před radnicí předali zdravotníkům k transportu do nemocnice.  

Simulovaná záchrana muže v extrémně složitých podmínkách trvala hasičům - lezcům 40 minut. Cvičení prověřilo příjezdové cesty k zásahu, možnosti součinnosti a akceschopnosti složek integrovaného záchranného systému a technické možností řešení mimořádné situace. Taktického cvičení se zúčastnilo téměř 30 příslušníků základních a dalších složek integrovaného záchranného systému.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31