main-bg.jpg

Třináct hodin zasahovali hasiči na dálnici D1

IMG_5128 Na dálnci D1 u Brna museli hasiči pod nehodě kamionu likvidovat tisíce litrů unikající kyseliny. Dálnici policie obousměrně uzavřela. Zásah trval téměř třináct hodin a vystřídaly se u něj všechny brněnské jednotky. 

Osm minut před 16. hodinou v úterý 21.1. vyjely brněnské jednotky ze stanic BVV, Líšeň, Lidická a jednotka HZS z Rosic k dopravní nehodě na 176. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Podle prvních informací na místě havaroval kamion převážející kyselinu chlorovodíkovou. Při nehodě neznámé množství této látky vyteklo na silnici.

Hasiči už při příjezdu viděli od místa nehody stoupat bílý kouř, který signalizoval odpařující se kyselinu. Bylo nutné zastavit provoz na dálnici v obou směrech. Policie začala odklánět dopravu ve směru na Prahu u sjezdu na Ostrovačice. V opačném směru byla dálnice neprůjezdná od Domašova.

V 16.02 přijela na místo první jednotka HZS. O několik minut později dostali hasiči informaci od operačního střediska, že kamion převážel 19 000 litrů kyseliny. Jednotky zastavily asi 200 metrů před místem nehody. Vzhledem k tomu, že řidič nebyl zraněný a z místa nehody se dostal do bezpečí, nebylo nutné urychleně zasáhnout přímo v místě nehody.

Hasiči se připravili na zásah s nebezpečnou látkou a v 16.17 hodin už první průzkumná skupina v protichemických oblecích zjišťovala situaci přímo v místě nehody. Ukázalo se, že 4 000 litrů kyseliny vyteklo a bude nutné ji neutralizovat. Další ticíce litrů se musí přečerpat do náhradních kontejnerů.

Bílý kouř se zatím stáčel mimo dálnici. Chlorovodík, který unikal vodotečí vedle krajnice hasiči zasypávali vápnem, aby jej takto neutralizovali.

Starosty okolních obcí Říčany, Ostrovačice a Veverské Knínice hasiči informovali, že není třeba podnikat žádná opatření k ochraně obyvatel.

Hasiči postupně zajistili příjezd náhradního kamionu, nových přepravních kontejnerů a dovoz stovek kilogramů vápna. Mezitím bílý oblak zkrápěli vodním proudem, aby se dál nešířil a unikající kyselinu zasypávali vápenným hydrátem. Příznivá byla i meteorologická situace, protože vítr příliš nefoukal a po celou dobu zásahu padal sníh s deštěm.

Před příjezdem kamionu s náhradními obaly připravili hasiči havarovaný návěs na překládku. Pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení příslušníci v protichemických oděvech odstranili konstrukci návěsu.

Krátce před půl sedmou večer rozhodl velitel zásahu o otevření dálnice ve směru na Brno. Směr na Prahu zůstal uzavřený. Policie odkláněla kolonu kamionů a osobních aut na objízdné trasy.  

Ve 21.03 hodin přijel na místo kamion s prázdnými barely a hasiči mohli začít přečerpávat kyselinu z porušených kontejnerů a následně nepoškozené nádoby překládat. Celkem přečerpali 4 000 litrů kyseliny. Přeložení nákladu ukončili ve 2.54 hodin 22.1.

Vzhledem k náročnosti a délce zásahu se u události vystřídaly jednotky ze všech pěti brněnských stanic. Velitel zásahu aktivoval i tylové zajištění a nasazením dalších prostředku HZS zajistil na místě stravu a místo k odpočinku.

Při rozhodování o postupu při likvidaci nebezpečné látky spolupracoval velitel zásahu se zástupcem odboru životního prostředí a s příslušníky HZS z chemické laboratoře Tišnov, kteří přijeli na místo.

Ve 4,31 předali hasiči místo zásahu Polici ČR k šetření nehody a odtahové službě k vyproštění kamionu. Jednotky se postupně vracely na své základny.

Zásah trval téměř 13 hodin a nikdo se při něm nezranil. 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31