main-bg.jpg

Tři zraněné zachraňovali hasiči z hlubin jeskyně

06 V jeskynním komplexu Býčí skála na Blanensku se dnes zranily tři dívky. Hasiči je vyhrabali ze závalu a transportovali z jeskyně ven. S takovýmto scénářem se dnes musely vypořádat zasahující jednotky v rámci cvičení IZS. 

Kolem půl desáté ráno přijalo operační středisko informaci, že v jeskynním komplexu zůstaly tři dívky. Na místo události se postupně sjely tři jednotky profesionálních a čtyři dobrovolných hasičů. Celkem se na akci podílelo na osmdesát cvičících. Kromě hasičů se zapojila i Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba a speleologové záchranáři.

Cílem fyzicky i organizačně náročné akce bylo procvičit záchranu osob pomocí lezecké techniky, vytvoření týlového stanoviště a zázemí pro dlouhotrvající zásah a v neposlední řadě také zkouška spojení z jeskyně na povrch.

Zraněné dívky zůstaly asi kilometr daleko od vstupu do jeskyně ve špatně přístupném prostoru. Bylo tedy zřejmé, že se zásah protáhne do odpoledních hodin. Velitel si proto nechal na místo povolat týlový kontejner z Brna a další jednotky.

Hasiči vytvořili asi 800 metrů od vstupu do podzemí předsunuté týlové stanoviště, kde postavili v širokém jeskynním prostoru stan pro potřeby prvotního ošetření zraněných žen lékařkou Zdravotnické záchranné služby. Od tohoto stanoviště pokračovala záchranná skupina špatně přístupným a částečně zavodněnýn terénem až k místu zavalení.

Asi po čtyřech hodinách se hasičům podařilo transportovat poslední zraněnou dívku ven z jeskyně.

U zásahu se osvědčil polní telefon, který spojoval předsunuté týlové stanoviště s pracovištěm velitele zásahu. Fyzicky i organizačně náročné cvičení nyní vyhodnotí zástupci jednotlivých složek a zjištěné zkušenosti promítnou do další budoucí spolupráce a obdobných skutečných zásahů.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

FOTOGALERIE

 

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29