main-bg.jpg

Srnec spadl do sklepa, hasiči se k němu prokopali

K záchraně srnce ze zahradního sklepa hasiči v úterý večer vyjížděli do chatové oblasti u obce Lužice na Hodonínsku. 

Ve sklepě, vykopaném do hloubky zhruba 3,5 metru v chatové oblasti u ulice Česká, srnce objevil majitel zahrady a k jeho záchraně v 19.36 hodin zavolal hasiče. Na místo vyjela jednotka ze stanice v Hodoníně s družstvem hasičů – lezců s lany a dalším vybavením k záchraně osob a zvířat z výšek a hloubek.

Srnec, který se do sklepa o půdorysu zhruba šest krát šest metrů propadl poklopem z dřevěných desek, při příjezdu hasičů nejevil známky zranění. Hasiči nad poklopem postavili trojnožku s kladkou a lanem k vytažení zvířete. Statný kus o hmotnosti nejméně 60 kilogramů ale byl z přítomnosti lidí ve stresu a mohutnými parohy mohl záchranáře zranit. Hasiči proto kontaktovali odchytovou službu Městské policie a pracovníky ZOO v Hodoníně a také veterináře. Na místo vyjela veterinářka s narkotikem k uspání srnce.

Mezitím ale majitel zahrady hasičům ukázal zasypaný původní boční vchod do sklepa. V písčité půdě se záchranářům podařilo do sklepa prokopat zhruba dva metry dlouhý tunel. Z vykopané písčité zeminy vytvořili uvnitř sklepa šikmý násep, po kterém uvízlý srnec vyběhl ven a přes sousední zahrady a pole se vrátil do nedalekého lesa. Po záchranné akci, která úspěšně skončila 58 minut od objevení srnce, hasiči vstup do sklepa provizorně zajistili proti případnému dalšímu pádu člověka nebo zvířete, a ukončili zásah.   

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského krajeSouvisející rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31