main-bg.jpg

Sněhové bariéry zatarasily i únikové cesty

Stovky budov s plochou střechou, které jsou shromaždištěm velkého množství osob, od ledna v kraji zkontrolovali hasiči.

Při mimořádné celostátní kontrolní akci hasiči od 25. ledna do 5. února prozkoumali stav 259 budov škol, tělocvičen, sportovních hal, kulturních zařízení, úřadů, hypermarketů a dalších objektů, ohrožených důsledky sněhové kalamity. V budovách, které jsou shromaždištěm 200 a více osob a ke kontrole je ve svých obvodech působnosti vytipovali velitelé jednotlivých požárních stanic, prověřili podmínky k evakuaci osob i k zásahu jednotek hasičů. Při kontrole dodržování předpisů o požární ochraně posuzovali stav únikových cest, příjezdových komunikací i nástupních ploch pro požární techniku.

Při každé kontrole hasiči majitele nebo provozovatele objektu upozornili také na jejich odpovědnost za bezpečné provozování staveb a proto i na potřebu snižovat nebezpečí narušení statiky střech vrstvou sněhu. Součástí všech kontrol bylo i doporučení, aby provozovatelé budov vrstvy sněhu pravidelně odstraňovali a předcházeli neúnosnému zatížení střechy i nebezpečí pádu sněhu a ledu ze střechy.

Nejvíc - 102 objektů, hasiči zkontrolovali v Brně a v okrese Brno-venkov. Stav dalších 50 vytipovaných objektů prověřili na Hodonínsku, 42 budov prošli na Břeclavsku, 24 objektů kontrolovali na Blanensku, 21 na Znojemsku a 20 v okrese Vyškov. Ve 191 budovách při kontrole hasiči nezjistili žádnou závadu. Při 68 kontrolách ze zjištěnými závadami převažovaly nedostatky ve stavu a průchodnosti únikových cest. U části budov prověrka ukázala, že zatímco uvnitř objektů byly únikové cesty v pořádku, případnou evakuaci lidí ven z budovy by znemožnily sněhové bariéry u východů.

Na deseti místech kraje hasiči také nařídili správcům objektů úklid okolí budov, protože vysoké hromady zledovatělého sněhu na příjezdových komunikacích a na nástupních plochách požární techniky by znemožnily účinný zásah při požáru nebo jiné události. U žádné kontrolované budovy hasiči nezpozorovali narušení nosných prvků střechy.por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31