main-bg.jpg

Slavnostní setkání k 20. výročí programu Hasík CZ

2016-11-25 20 let programu Hasík CZ1 Na akademické půdě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se tento týden konalo slavnostní setkání k tomuto významnému jubileu. Oceněni byli nejaktivnější instruktoři z deseti krajů České republiky, kde program funguje. Rozvoj programu a jeho samotná realizace by však nebyla možná bez celé řady osobností, které programu fandí a pomáhají s jeho organizačním i finančním zajištěním.

Nositelem preventivně výchovného programu je Citadela Bruntál z.s., jejíž představitelé bratři Bohdan a Štěpán Mikulkovi – příslušníci HZS Moravskoslezského kraje ÚO Bruntál a psycholog Miroslav Piňos jsou také lektory programu pro ČR. Před dvaceti lety stál u zrodu tohoto programu také Jiří Horáček, bývalý ředitel HZS Olomouckého kraje. Program je již desátým rokem realizován v součinnosti s Hasičským záchranným sborem ČR.

V celé České republice je vyškoleno celkem 1207 instruktorů především z řad profesionálních a dobrovolných hasičů, poslední dobou se instruktory programu stávají i pedagogové, příslušníci Policie ČR, Městských policií nebo Zdravotnické záchranné služby. Zájem o netradiční interaktivní výuku životně důležitých informací z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva je ze strany základních a středních veliký. Do dnešního dne prošlo tímto vzděláváním 345 tisíc žáků základních škol.

HZS Jihomoravského kraje uspořádalo první kurz akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v roce 2008. Do konce roku 2015 bylo jihomoravskými "Hasíky" v kraji proškoleno 42 529 dětí základních škol v celkem 2 022 třídách.

Informace zpracované HZS JMK v programu pro laickou veřejnost  "Vaše cesty k bezpečí aneb Chytré blondýnky radí" http://krizport.firebrno.cz/navody/chytre-blondynky-radi ve spojení s vyzkoušenou úspěšnou metodikou HASÍK CZ vytvořily v roce 2014 základ pro další směřování výuky životně důležitých informací i na střední školy.

Kapacita auly VŠB-TU Ostravy byla samozřejmě omezena, ocenění tak na slavnostním setkání mohlo získat pouze 38 instruktorů a osobností, které se zasloužily o rozvoj tohoto preventivního programu. Velký dík však patří všem instruktorům, kteří neváhají, většinou ve svém volném čase, udělat něco pro nejmladší generaci. Životně důležité informace z oblasti požární prevence a ochrany obyvatelstva se dětem - budoucím dospělým mohou hodit v průběhu celého jejich života.

Podrobnosti o historii programu a průběhu výuky na školách najdete na www.hasik.cz

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30