main-bg.jpg

Šetření příčiny požáru lovecké chaty pokračuje

Specialisté HZS JmK a Policie ČR pokračují v šetření nedělního požáru lovecké chaty v oboře u Radějova na Hodonínsku.

Vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje vyloučil technickou závadu na elektroinstalaci chaty. Objekt měl rozvody elektroinstalace, ale nebyl zapojen do sítě a byl napájen elektrocentrálou, umístěnou mimo chatu. Centrála v době vzniku požáru nebyla v provozu. Podle dosud zjištěných poznatků se vyšetřovatel zatím přiklání k závěru, že příčinou vzniku požáru byla nedbalost při používání otevřeného krbu, z něhož ulétly žhavé jiskry do prostoru  chaty. Hasiči ve spolupráci s policisty ale prověřují i další verze vzniku požáru a toto šetření si vyžádá ještě nejméně několik dnů.

Rozlehlá chata v dančí oboře u Radějova vzplála v neděli odpoledne. Kouř stoupající z lesa v kopci nad obcí zpozorovaly děti z Radějova a hlášení o něm hasiči přijali v 15.48 hodin. Vzápětí další lidé z Radějova již viděli plameny. Příjezd na místo hasičům komplikovala odlehlost objektu - požární jednotky s těžkou technikou musely ujet několik kilometrů po svažité, úzké cestě. Chata o rozměrech zhruba 10 krát 13 metrů se zastřešenou terasou byla celá v plamenech ve třetí ze čtyř fází hoření. Vzhledem k rozsahu požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místě zasahovalo osm profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů. Likvidaci požáru hasiči ukončili ve 20.10 hodin, ke střežení požářiště ale na místě až do rána zůstala jedna dobrovolná jednotka.

Dřevěnou chatu s kamenným obložením postavenou v závěru loňského roku požár zničil, z objektu prakticky zůstaly jen obvodové zdi. Škodu na stavební části i vybavení chaty včetně řady loveckých trofejí z Evropy i zámoří majitel předběžně vyčíslil na čtyři miliony korun.  por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30