main-bg.jpg

Šest hodin likvidovali hasiči únik ethylenoxidu ve Veverské Bítýšce

2. srpna 2014 – Z poškozeného potrubí v areálu soukromé firmy unikala včera večer nebezpečná látka. Hasiči řešili tuto situaci celou noc. K ohrožení obyvatel ani životního prostředí nedošlo.

K úniku ethylenoxidu vyjelo krátce po půl jedenácté do Veverské Bítýšky pět jednotek hasičů a chemická laboratoř z Tišnova.  Hasiči na místě zjistili, že nebezpečná látka uniká z poškozené příruby ve spalovně. Nebezpečná látka byla ředěna vodou a ta odtékala do záchytných jímek. Zaměstnanci zajistili specializovanou firmu na odčerpání kontaminované vody z jímek. V okolních halách byla přerušena výroba a přibližně sedm desítek zaměstnanců odešlo domů.

Hasiči odpojili elektrický proud, aby snížili riziko výbuchu par unikající látky. Čerpadla se tím zastavila a nebezpečná látka přestala unikat. Na zkrápění unikajícího plynu hasiči připravili jeden vodní proud. Do přistavené cisterny postupně odčerpali hasiči se specializovanou firmou kontaminovanou vodu z jímek a podnikové kanalizace. Po odčerpání kontaminované vody odvětrali pomocí ventilátorů prostory spalovny.

Hasiči pracovali v ochranných protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích. Po celou dobu chemici měřili koncentrace nebezpečných látek a odebrali také několik kontrolních vzorků vody k analýze.  Hasiči odjeli na své základny ve 4.45hod.

U zásahu se lehce zranil jeden hasič. Po ošetření záchrannou službou zůstal dál na místě. Dle zjištění hasičů nedošlo k ohrožení obyvatel ani životního prostředí.

 

Jan Dvořák, tiskový mluvčí
tel: 777 360 005

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29