main-bg.jpg

Rozsáhlý požár lesního porostu u Bzence

Čtvrteční požár lesního porostu na bzenecku hasí stovky hasičů, letecká technika, hasičský tank a další speciální hasičská technika.

Ve čtvrtek 24. května v 16,00 hodin byl na KOPIS HZS JMK nahlášen požár lesního porostu u obce Bzenec na Hodonínsku. Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z PS Veselí na Moravě, vzhledem k rozsahu požáru byly okamžitě na místo povolány další síly a prostředky. Požár zasáhl lesní porost v kopcovitém terénu, který výrazně ztěžuje hasební práce a dopravu techniky na místo zásahu. Jednotky hasičů se v prvé řadě soustředily na uhašení několika  ohnisek korunového požáru a následně na požár lesního podrostu. Zasažená plocha lesa, která je 200 hektarů, se od čtvrtečního odpoledne v podstatě nezměnila. Díky větrnému počasí se ale již uhašené plochy znovu rozhořely.

Celkem bylo zatím k zásahu povoláno 107 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů tedy zhruba 400 hasičů, kteří se při této velmi fyzicky náročné práci střídají. Hasební práce provádí současně 35 jednotek. Vzhledem k rozsahu události byly povolány také hasiči ze Zlínského kraje, Kraje Vysočina a Olomouckého kraje. Záchranný útvar Hlučín HZS ČR přivezl na místo další cisternové automobilní stříkačky, speciální hasící tank, vyprošťovací tank a speciální automobily na vyprošťování.

Hasební práce jsou prováděni také pomocí veškeré dostupné letecké techniky. Ta nyní čítá 3 vrtulníky Letecké služby Policie ČR, 1 vrtulník Armády ČR a 1 letadlo Letecké hasičské služby organizované Ministerstvem zemědělství. Koordinace takto rozsáhlého leteckého a pozemního zajištění hasebních prací je maximálně náročná jak pro obsluhující personál zajišťující letecký provoz, tak pro veškeré pracovníky štábu velitele zásahu.

V průběhu požáru dosud došlo ke zranění 2 profesionálních hasičů, kteří museli být převezení do nemocnice v Kyjově. Jeden z nich je již propuštěn do domácího léčení, druhý zůstává v nemocnici. Došlo také k lehkému zranění jednoho dobrovolného hasiče, který po ošetření zůstává na místě zásahu.

O zajištění stravy a zázemí pro zasahující hasiče se stará PANEL,nestátní nezisková organizace Jihomoravského kraje ve spolupráci s městy Bzenec a Vracov.

Veškerá koordinace hasebních prací, povolávání sil a prostředků je zajištěno prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska HZS Jihomoravského kraje, štábu velitele zásahu a Operačního a informačního střediska GŘ HZS ČR. Jednotky sborů dobrovolných hasičů jsou povolávány tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost na zbytku území Jihomoravského kraje.

Výše škody, kterou požár dosud způsobil, se pohybuje v řádu milionů korun. V šetření je také příčina jeho vzniku.

kpt. Bc. Pavla Pražáková, HZS JMK 

Kalendář akcí

< 2020 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30