Rozhovor s medailisty z Belfastu

V uplynulém týdnu se konaly v Belfastu Světové policejní a hasičské hry. Jedna z největších sportovních událostí roku.

Z celého světa se sjelo na 7000 závodníků (pro srovnání na Olympiádě v Londýně v roce 2012 soutěžilo asi 10500 závodníků). Tak jako každý rok se her účastnili také reprezentanti z Jihomoravského kraje.

Brněnští hasiči Stanislav Kalvoda ze stanice Lidická a Radek Málek z požární stanice v Líšni přivezli domů hned několik cenných kovů.

Jak jsme Vás již v průběhu her informovali, vybojoval Stanislav Kalvoda tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Radek Málek přivezl domů dvě stříbra. Nyní Vám přinášíme rozhovor s těmito medailisty.

Radek Málek, reprezentant v naturální kulturistice

Jakých úspěchů si v dosavadní kariéře nejvíce ceníš?

Za největší úspěch považuji zlaté medaile z loňského roku z mistrovství světa a z naturální Olympie v Americe.

S jakým očekáváním jsi jel do Belfastu?

Samozřejmě jsem chtěl zvítězit. Ale předpokládal jsem, že by to mohlo být do toho třetího místa.

Z jakých disciplín jsi přivezl z Belfastu svoje medaile?

Z kulturistiky stříbro a stejnou medaili ze silového dvojboje. To je bench press, kde jsem dal 130 kilo a mrtvý tah, kde jsem dal 190, 210 mi neuznali.

Kdybys dal 210 tak jsi vyhrál?

Ano. Já jsem to dal, ale rozhodčí to neuznali.

Jak se ti líbila organizace her v Belfastu?

Co se týká organizace, tak mi pořadatelé zrušili váhové kategorie, tím pádem se mnou soutěžili úplně jiní soupeři, kteří byli o 20 kilo těžší. To se mi stalo poprvé. Jinak třeba hasičské a nehasičské soutěže se nějak zvlášť organizačně neliší.

A co atmosféra her?

Ta byla samozřejmě perfektní. Určitě to byly jedny z těch lepších her, které jsem zažil.

Jak to bylo letos těžké?

Ve srovnání s loňským rokem to bylo o dost těžší. Především tím, že zrušili váhové kategorie.

Jak vám v Belfastu přálo počasí?

Počasí mi vyhovovalo. Bylo chladněji než u nás, žádná vedra. Rozhodně podstatně lepší než třeba v Koreji (policejní a hasičské hry v roce 2010, pozn. redakce), kde byla 80% vlhkost.

Jaké máš sportovní plány a cíle do budoucna?

Letos bych se chtěl ještě účastnit tří závodů a opět jet na Olympii do Ameriky. Pokud seženu sponzory.

Chceš něco ještě dodat na závěr?

Chtěl bych poděkovat své ženě za podporu. Samozřejmě děkuju také vedení Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje za zajištění mojí reprezentace na soutěži. Dík patří taky Hsportu a klukům z fitka GYM BLUE SUN a Spinning a fitness.

Stanislav Kalvoda, reprezentant v atletice

Pro mě jsou světové hry vrchol v sezóně, takže těchto výsledků si nejvíc vážím.

Vždycky když jedu na závody, tak cíl je nejvyšší. Nemám rád takové to jdu si zasportovat. Jednou je to soutěž a na soutěži se soutěží. Člověk tam jde s tím, že vyhraje. Buď se to podaří nebo ne. Forma byla dobrá. Měl jsem natrénováno. Bohužel jsem přetrénoval koleno a ještě tři dny před odletem jsem musel navštívit nemocnici, kde mi ho odsávali a dávali obstřik.

Když to vezmu časově tak to byla stříbrná medaile z desetiboje, zlatá ze 110 metrů překážek, bronz ze skoku do dálky. Pro mě překvapením byla zlatá za individuální TFA (hasičský silový víceboj) a den na to další zlatá z týmového TFA. Potom jsme šli páku, kde jsem získal bronz.

Bezkonkurenčně nejlepší. Od organizace po technické zajištění, atmosféru, diváckou kulisu, nemůžu říct ani půl slova.

Když to jde člověk naplno tak je to vždycky těžký. Tyhle hry byly spíš rychlejší a dynamičtější. Byla to taková sprinterská záležitost.

Líbilo se ti počasí  v Belfastu?

Tam snad počasí ani žádné není. Každých deset minut to bylo jinak. Chvíli svítilo sluníčko, chvíli byla zima, pak trochu deště.

Tak plány jsou velké. Letos mě čeká ještě jeden triatlon a stominutový desetiboj. To je klasický dvoudenní desetiboj, který musíme stihnout za sto minut. V zimním období bych chtěl jet na mistrovství světa veteránů v atletice. A pokud dovolí zdraví, rodina a finance tak bych se ještě rád účastnil příštích hasičských her v Los Angeles.

V první řadě děkuju Hasičskému záchrannému sboru Jihomoravského kraje, který nás vyslal a finančně podpořil. K tomu patří i podpora na službě v rámci fyzické přípravy. A samozřejmě děkuju rodině, že je tolerantní, protože spousta tréninku je na úkor času a člověk není doma.