main-bg.jpg

Řeku Svratku znečistil tající sníh

K úniku ropných látek do řeky Svratky dnes hasiči vyjížděli do Brna-Bystrce. Průzkum na místě však ukázal, že nečistoty do řeky zanesl tající sníh.

Výskyt mastných skvrn na hladině Svratky poblíž tramvajové zastávky Zoologická zahrada u Obvodové ulice ohlásili hasičům v 11.19 hodin strážníci Městské policie. Operační a informační středisko HZS na místo vyslalo dvě jednotky hasičů ze stanic v Lidické a Hrázní ulici, vybavené i kontejnerem k odstraňování následků ropných havárií. O události byly informovány Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna, Povodí Moravy a Česká inspekce životního prostředí.

Nesouvislý pás skvrn na hladině řeky v délce zhruba padesáti metrů a na celkové ploše asi 10 čtverečních metrů hasiči objevili poblíž lávky pro pěší. Zdroj znečistění našli na břehu u lávky. Z travnatého terénu do řeky stékala voda z tajícího sněhu. Sníh z trávníku zřejmě spláchl drobné nečistoty, které na hladině Svratky vytvořily sérii rychle se rozptylujících skvrn. Vzhledem k nepatrnému množství kontaminace, která se velmi rychle ztrácela, hasiči řeku nepřehradili nornou stěnou. Pouze v místě, kde znečistěný tající sníh stékal do řeky, položili sorpční had a udělali provizorní hráz ze sorbentu.

Protože monitorink hladiny řeky ze člunu v okolí neprokázal žádný další výskyt mastných skvrn, hasiči po dohodě s ekology a pracovníky Povodí Moravy před 13. hodinou ukončili zásah.

Imagepor. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31