main-bg.jpg

Půda ukrývala staré zemědělské přípravky

K úniku nebezpečných látek dnes hasiči vyjížděli do Nesovic na Vyškovsku. Hasiče a policisty přivolali pracovníci stavební firmy. 

Na půdě přístavku jednoho ze tří prázdných a vyklizených rodinných domů, určených k demolici kvůli rozšíření jízdních pruhů křižovatky v obci, dělníci našli větší množství nádob s podezřelým obsahem a označením pro nebezpečné látky. Na místo vyjely jednotky hasičů ze stanic v Bučovicích a ve Vyškově, z Tišnova byl povolán tým chemiků HZS Jihomoravského kraje.

Hasiči zasahující v dýchajících přístrojích vytyčili nebezpečnou zónu. Při průzkumu půdy našli dřevěné krabice a nádoby s desítkami látek ve skleněných i kovových obalech o obsahu od 100 ml po 20 litrů, a také látky v papírových obalech. Chemikálie byly označené symboly pro nebezpečné látky. I když na půdě byl pronikavý zápach, prvotní měření ani další monitoring speciální detekční technikou  neprokázaly zvýšenou koncentraci nebezpečných škodlivin v ovzduší. Měření vyloučilo případné ohrožení obyvatel obce.

Podle zjištění chemiků z laboratoře HZS Jihomoravského kraje půda ukrývala zbytky více než 30 druhů starých, dnes již vesměs nepoužívaných pesticidů a dalších zemědělských přípravků k ochraně rostlin. Jednalo se o přípravky vyrobené před 20 až 40 lety v celkovém množství přes 200 kilogramů. Část z nich měla dlouhodobým skladováním poškozené obaly.          

Po zadokumentování nálezu na půdě byli na místo přivoláni pracovníci sanační firmy. Ti staré zemědělské chemikálie přeložili do přepravních nádob a odvezli k ekologické likvidaci.

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31