main-bg.jpg

Prožijte období prázdnin bez požárů

10_IMG_1973 Letní období je každoročně spojené se zvýšeným počtem požárů v přírodním prostředí. Během loňských prázdnin jich na území Jihomoravského kraje bylo 244, což je více jak polovina celkového počtu požárů v tomto období. Nabízíme proto několik jednoduchých bezpečnostních pravidel jako prevenci vzniku požárů.  

Při rozdělávání ohně v přírodě se zábava může velmi snadno proměnit v nebezpečí. Oheň ve vyschlé letní krajině se totiž může velice snadno vymknout kontrole, ohrozit životy a napáchat nevyčíslitelné majetkové či ekologické škody.

  1. Při rozdělávání ohně v přírodě je nutné v prvé řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec všech věcí, které se mohou vznítit. Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech! Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí)nebo rašelině, ani v blízkosti stohů (minimálně 100 m), seníků apod. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí.
  2. K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh.
  3. Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje.
  4. Opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte - ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné.
  5. Za silného větru nebo v období extrémního sucha bychom oheň v přírodě nebo na volném prostranství neměli rozdělávat vůbec.
  6. Pamatujte, že děti by neměly být u ohniště ponechány bez dozoru plnoleté osoby.
  7. Pokud se na vás vznítí oděv a není k dispozici dostatek vody k uhašení, neutíkejte – tím jen podpoříte hoření. Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Válejte se, dokud plameny neuhasnou. 

Během letních měsíců jsou ohroženy zejména děti, které nejsou „zaneprázdněny“ školou a mají spoustu volného času. Každoročně dojde při požárech, které byly způsobeny hrou dětí se zápalkami či zapalovači, ke zraněním a značným majetkovým škodám. Oblíbenou zábavou teenagerů je tajné kouření ve stohu či v seníku, což již mnohokrát skončilo požárem. v roce 2013 způsobily děti ve věku do 15 let 124 požárů na území celé České republiky, zranilo se při nich 28 osob a zanechaly po sobě majetkové škody za více než 16 milionů Kč.

Pokud se přesto dostanete do situace, kdy budete potřebovat pomoc hasičů, neváhejte a volejte na tísňovou linku 150, případně 112. Jednotné evropské číslo 112 můžete využít i při cestách do zahraničí. 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31