main-bg.jpg

Provoz Společného kontaktního pracoviště byl zahájen

Dnešní den – pondělí 1. srpna 2011 – představuje důležité datum v oblasti rozvoje česko-slovenské spolupráce na poli bezpečnosti. Jedná se totiž o den, kdy 1. náměstek ministra vnitra ČR společně se státním tajemníkem MV SR podepsali v Hodoníně za účasti policejního prezidenta ČR a viceprezidenta Policejního sboru SR Dohodu o vzniku Společného kontaktního pracoviště Hodonín – Holíč a vzápětí slavnostně zahájili provoz tohoto pracoviště.

EU_loga_1.jpg

Tímto krokem došlo k završení dvouleté intenzívní spolupráce mezi orgány policie a hasičů České a Slovenské republiky. Účelem vzniku nového pracoviště je vytvoření kontaktního bodu pro bezpečností složky obou zemí, jehož prostřednictvím bude možné nepřetržitě vyměňovat informace o hrozbách pro bezpečnost občanů. Za tímto účelem bude pracoviště trvale obsazeno policisty české i slovenské strany, kteří budou pracovat doslova tváří v tvář ve společné operační místnosti. Pro případ vzniku mimořádné události jsou zde vytvořeny též podmínky pro využití pracoviště pracovníky hasičských sborů ČR a SR, popř. dalších složek integrovaného záchranného systému. Zároveň pracoviště bude sloužit jako místo pro předávání osob omezených na osobní svobodě mezi českými a slovenskými policejními a justičními orgány.

Image

Obdobných center v české republice existuje již 5, z toho 2 s Německem (ve Schwandorfu a Petrovičích) 2 s Polskem (v Náchodě a Chotěbuzi) a 1 s Rakouskem (v Drasenhofenu). Vzhledem k absenci jazykové bariéry bylo Slovensko poslední zemí, se kterou společné pracoviště doposud neexistovalo. Potřeba neustálé výměny informací však nutila bezpečnostní orgány k tomu, aby tuto mezeru vyplnily, což se dnes podařilo.

Vznik společného pracoviště byl financován ze státních rozpočtů ČR a SR, ale významným podílem přispěly k jeho vybavení též prostředky z Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Image

 

Image

 

mjr. Mgr. Vladimír Vedra, vedoucí Odboru mezinárodních vztahů Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje

Kontaktní pracoviště IZS v Hodoníně

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30