main-bg.jpg

Příslušníci HZS Jihomoravského kraje absolvují certifikaci v oblasti záchrany zavalených osob z výkopů

IMG_0232 Jihomoravští profesionální hasiči usilují o mezinárodní certifikaci v záchraně zavalených osob z výkopů. Akce se koná pod drobnohledem  odborných instruktorů a lektorů z Fire and Rescue Service Lincolnshire z Velké Británie. 

Záchrana zavalených osob z výkopů patří k nejnáročnějším a nejrizikovějším činnostem, se kterými se může hasič setkat. Jedná se o fyzicky a psychicky velmi náročnou záchranu, při které se využívají speciální technické prostředky a netradiční postupy.

Protože se na území Jihomoravského kraje setkáváme s těmito druhy zásahů pravidelně, věnujeme se této oblasti dlouhodobě. Vybraní příslušníci pravidelně absolvují praktické výcviky, kde nacvičují společné postupy, hledají nejvhodnější řešení, ale také si vyměňují cenné praktické zkušenosti z reálných zásahů. Nejnovější poznatky a přehled o moderních trendech v záchraně osob z výkopů získávají někteří naši příslušníci zahraničními stážemi a praktickými výcviky s nejlepšími kolegy z Evropy a USA.

Završením několikaleté tvrdé práce je současně probíhající náročná certifikace v uvedených činnostech. Tu pro HZS Jihomoravského kraje zajišťují odborní instruktoři a lektoři z Fire and Rescue Service Lincolnshire z Velké Británie. 

Certifikace nezávislými odborníky je pro HZS Jihomoravského kraje důležitá. Má za cíl ověřit správnost naší dosavadní práce, našich postupů, používaných technických prostředků, způsobu zaměření odborné přípravy v této oblasti a především prověřit schopnosti našich příslušníků nalézt správná řešení, pracovat koordinovaně, efektivně a maximálně bezpečně při záchraně osob z výkopů. Tito nezávislí odborníci mají vysoký profesní kredit vyplývající z jejich praktických zkušeností ze zásahů tohoto typu po celém světě v důsledku živelních katastrof, mj. z Pákistánu, Turecka, Haiti, Japonska ap. Jsou dlouholetými členy USAR (Urban Search and Rescue) týmu Velké Británie. Jsou držiteli mnoha osvědčení potvrzující jejich odbornou úroveň a opravňující certifikovat uvedené činnosti. Své kolegy hasiče cvičí a certifikují po celém světě.

Akce probíhá v Areálu pod Hády v Brně, kde jsou ideální podmínky pro navození reálných scénářů záchrany osob. Pro dokreslení náročnosti certifikace níže přikládáme fotografie, které budeme průběžně doplňovat

 

plk. Ing. Václav Kovář, vedoucí oddělení IZS a služeb HZS Jihomoravského kraje

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31