main-bg.jpg

Připravte se na topení bez požárů

komín Přichází topná sezóna a sní i riziko požárů, jejichž příčinou jsou neudržované komíny a kotle. V uplynulé sezóně jsme zasahovali u více než 80 požárů, které měly souvislost s topením. Každoročně dochází u těchto událostí ke zraněním, příp. úmrtím a milionovým škodám. 

V poslední topné sezóně jsme zasahovali u 85 požárů, jejichž příčinou bylo komínové těleso, příp. topidlo. Zranilo se při nich 13 lidí a jeden člověk zemřel. Tyto typy požárů jsou nebezpečné tím, že se mohou rozšířit z komínu i do dalších prostor domu a způsobit tak značné škody na majetku a samozřejmě ohrozit obyvatele domu na životě. Po požáru komínu nelze tento ihned používat, což je v zimě pro domácnost nepříjemné.

Není při tom obtížné těmto událostem předcházet. Častou příčinou vzniku požáru uvnitř komínového tělesa je totiž jeho zanedbaný stav. Tuto problematiku řeší nabytím účinnosti zákona č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky změna zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, která mimo jiné upravuje oblast spalinových cest.

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Co mohu zkontrolovat sám?

  • Je kouřovod řádně upevněn?
  • Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
  • Fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.  Ověřit si odbornost pozvaného kominíka můžete na stránkách HZS ČR: http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/

Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál a požár ohlásit na tísňovou linku 150 případně 112. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek.

Při používání spotřebičů paliv je potřeba především dodržovat návod výrobce, který řeší správné umístění a připojení spotřebiče. Stanovuje používání předepsaného paliva a informuje o možných nebezpečích při používání.

Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS JmK

Nicole Zaoralová - tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR

 

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30