main-bg.jpg

Prezident republiky ocenil jihomoravské hasiče

Jihomoravští hasiči Martin Svoboda a Petr Tomeček byli mezi oceněnými při předávání Zlatých záchranářských křížů na Pražském hradě.

Prezident republiky Václav Klaus za účasti představitelů vlády a dalších hostů ocenil statečnost dobrovolných hasičů Martina Svobody a Petra Tomečka z jednotky SDH ve Vnorovech na Hodonínsku při záchraně 15letého chlapce topícího se v řece Moravě. Oběma prezident republiky předal čestné uznání za Záchranářský čin roku 2009 v kategorii profesionálních týmů.

Image


Dne 21.12.2009 v cca 15.30 hodin Martin Svoboda při chůzi po břehu řeky Moravy poblíž mostu ve Vnorovech zaslechl křik a následné volání o pomoc. Rozběhl se blíž k místu, odkud bylo slyšet volání a uviděl 15letého chlapce, který byl v ledové vodě (venku byl desetistupňový mráz), držel se asi dva metry od břehu okraje ledu a marně se snažil dostat ven. Martin Svoboda okamžitě vstoupil na led a snažil se mu pomoci. Led byl ale slabý a začal praskat, chlapec se pustil a proud řeky ho odnesl o dvacet metrů dál, kde byl led od břehu široký asi čtyři metry. Martin Svoboda si svlékl bundu, na jejíž rukáv navázal ještě šálu, a po ledu se opatrně plazil k chlapci, který byl v ledové vodě již značně podchlazený a dostával křeče. Po několika neúspěšných pokusech se mu podařilo konec šály hodit na dosah chlapce a ten se jí chytil. Zachránce jednou rukou držel bundu s šálou a chlapcem, a druhou rukou vytáhl mobilní telefon. Zavolal kamarádovi a zároveň veliteli jednotky SDH Vnorovy Petru Tomečkovi: „Vezmi lano a hned přijeď na Moravní most!" Bylo štěstí, že kamarád byl právě doma a jen několik set metrů od místa události. Tíha na led byla příliš velká a led začal hlasitě praskat. Martin Svoboda sice chlapce držel, ale led se mohl kdykoliv utrhnout  a ledová voda by je oba strhla do proudu. Petr Tomeček však bleskově přijel a hodil Martinovi lano. Ten chlapce uvázal na lano a oba ho společnými silami vytáhli z vody. Silně podchlazeného, promáčeného a vysíleného chlapce museli k autu nést. Zavolali sanitku a když zjistili, že chlapec bydlí nedaleko, zavezli ho domů. Tam ho před příjezdem zdravotníků v teple svlékli z mokrého oblečení a zabalili do deky. Patnáctiletého chlapce zdravotníci převezli do kyjovské nemocnice. Podle vyjádření lékařů ho oba dobrovolní hasiči zachránili v téměř poslední chvíli. Potěšující je, že zdravotníci ho po ošetření na jednotce intenzívní péče brzy přeložili na normální oddělení a školák pád do ledové vody odnesl jen škrábanci na rukou.

„Na ty nekonečné minuty nikdy nezapomenu. Měl jsem samozřejmě strach, že se led utrhne i se mnou a že tomu chlapci už nepomůžu. Dnes jsem rád, že jsem byl v pravý čas na pravém místě a také jsem se mohl spolehnout na nezištnou pomoc pohotového kamaráda," říká s odstupem času Martin Svoboda.

Čin obou dobrovolných hasičů potvrzuje starosta Vnorov Ing. Antonín Gazárek: „Petr Tomeček a Martin Svoboda se dne 21.12.2009 podíleli na záchraně 15letého chlapce, který spadl do řeky Moravy. Oba jmenovaní jsou členy jednotky SDH a podílí se na spoustě důležitých zásahů. Jistě jim patří ocenění za osobní statečnost a rozhodnost, bez které by mladý chlapec pád do řeky zřejmě nepřežil," uvedl ve svém vyjádření starosta.Celkem prezident republiky Václav Klaus na Pražském hradě předal 7 Zlatých záchranářských křížů, dvě Čestná uznání a tři speciální ocenění.

Zlaté záchranářské kříže byly předány v následujících kategoriích:

1.                  Záchranářský čin laiků

2.                  Záchranářský čin profesionálů jednotlivců

3.                  Záchranářský čin profesionálního týmu

4.                  Nejkurióznější záchranářský čin

5.                  Humanitní čin mimo území ČR

6.                  Cena za výjimečný přinos pro záchranářství


Ve spolupráci s našimi dlouholetými partnery byly vyhlášeny také tyto speciální ceny:

·                    Cena mediálních partnerů

·                    Cena policejního prezidenta

·                    Cena primátora hlavního města Prahy

ImageVyhlašovatelem projektu je časopis RESCUE report. Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků - dětí i dospělých a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů. Projekt je časopisem každoročně vyhlašován již od roku 1999 na území České republiky, od roku 2007 také na Slovensku.

Další informace o výsledcích soutěže Zlatý záchranářský kříž:

http://www.zachranarskykriz.com/ceska-republika/


por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Související rady - Vaše cesty k bezpečí

Kalendář akcí

< 2019 >

všechny akce

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30